You are here

Спорот со името....

За време на празнициве бев во Грција на мини-тура...Не се фалам друг ми е муабетов.
Патувавме со автобус на фирма која се вика ,,МАкедонија СООБРАЌАЈ,, и на граница Грко вика не мозе...оти?оти од страните на автобусот пишувало МАкедонија.И нашиов шофер енергично влегува во автобус се разбркува и вади некои табли.Машкиот дел од патниците веднаш се крена на нозе...-Што е проблемот бе мајсторе да им ебам грците сеа ние ке дојдеме-и со другарка ми се погледнуваме ,,леле викам овие ке направат сцена,, кога тие излегуваат и му викаат на шоферот дај бе ние ке ги држиме таблите ти лепи ги со лепакот.И така со унакажан автобус излепен со табли си го продолживме патувањето.
Се вракам во Македонија има што да видам по веснициве.На изборот за мис во Етиопија Грчката убавица и ја скинала лентата на нашата оти пишувало МАКЕДОНИЈА.Ги фатило грците хистерија оти во децка играчка сложувалка на мапата на светот на нашата територија пишувало МАКЕДОНИЈА.Па добро бре брака Грци немате ли попаметна работа од тоа да се замарате со глупости.Цел свет веке не вика Македонија тие се фатиле како слеп за стап името та името.Си викам добро е што не се викам МАкедонка може и виза нема да ми даваат.

Категорија: 
Теми: 

Comments

Mentor's picture

Стварно не можам да сватам како може некој да оди во Грција на одмор...Зошто да одам и да си ги трошам моите пари некаде каде што: - Ќе ме третираат полошо од стока.
- Ќе бидам навредуван.
- Сите ќе ме гледаат попреку.
- Можеби физички нападнат...

мислам продолжете ја листата сами.... АМА ЕДНОСТАВНО НЕ ИМ ОДАМ И .
сосема друга работа е ако човек мора да оди по работа и да оствари средства за преживување....ама ова...

judge's picture

Потполно се согласувам со Ментор.
Малку ве заебавале, требало да ве чуваат на граница едно 5-6 саата, па да ве претресуваат, па да ви ги скршат стаклата по пат ... за да ви дојде памет.
Сандра, освести се и не ги финансирај Грчиштата. Што таков барате таму? Тие не ни се пријатели и не ни требаат, а уште помалку треба да ги трошиме нашите пари кај нив.

yarre's picture

[quote=judge]Потполно се согласувам со Ментор.
Малку ве заебавале, требало да ве чуваат на граница едно 5-6 саата, па да ве претресуваат, па да ви ги скршат стаклата по пат ... за да ви дојде памет.
Сандра, освести се и не ги финансирај Грчиштата. Што таков барате таму? Тие не ни се пријатели и не ни требаат, а уште помалку треба да ги трошиме нашите пари кај нив. [/quote]

Зошто колективно ги осудуваш? И таму како и тука има кретени. Дури мислам дека кај нив, се помалку, а кај нас како да растат.

Економски пред 15 години беа 30 зад нас, сега се 30 пред нас. Политиката не треба да ја меешаме со лугето од обете страни.

TheWonderer's picture

[quote=Mentor]- Ќе ме третираат полошо од стока.
- Ќе бидам навредуван.
- Сите ќе ме гледаат попреку.
- Можеби физички нападнат...[/quote]

Што се чудиш бе? Можеби токму таквиот однос ги пали македончињата што редовно идат „у Грчка“? И уште се гордеат со тоа?!?

Ние, останатите, мораме да ги прифатиме различните. Мораме да прифатиме дека има и луѓе на кои таков садо-мазо однос им причинува задоволство. Луѓе кои секојдневно ја преминуваат границата (јужната) за да уживаат во, за нас непознатиот, свет на BSDM кој им го нуди државата позната под имињата Грција, Елада, Hell-ass и Јунинистан... :P

Life is a sexually transmitted disease

aleksandra85's picture

Епа ајде дома ке си седиме.Грција не е предизвик да се посети заради одморите туку заради знаменитостите.На Странците животна желба им е да ја посетат Грција.Минуваат илјадници километри за да дојдат, а нам ни е до глутеусот а не би отишле оти они не ни го сакаат името ...глупости навистина.А дека не третираат како стоки не е вистина,Пред неколку години бев на крф.Седнуваме во кафиЌ ,и келнерот не прашува од каде сте?Не бевме расположени за карање и некој од друштвото се истакна ФРОМ ФИРОМ.А келнерот ни вика.No FYROM,No Skopje only MACEDONIA.Келнерот беше Грк и ни кажа дека несака да се замара со политика ,дека не почитува нас македонците(нормално од нас леб јаде)потоа ни ја наброја цела македонска фудбалска репрезентација ги знаеше сите 11 фудбалери по име и презиме.

кога мудрецот ќе покаже кон месечината будалиот гледа само прст

GoodBytes's picture

[quote=aleksandra85]А дека не третираат како стоки не е вистина... некој од друштвото се истакна ФРОМ ФИРОМ.[/quote]
Точно, САМИ сте се „истретирале“. :-(

Оф леле, за кого се мачам јас? [url=http://say-macedonia.blogspot.com/]Say: Macedonia[/url]
--
[right][url=http://mislam.blogspot.com/]Panta Rei[/url] <<[/right]

slave=brainstorm's picture

надвор од тема, ГудБајтс кој темплејт го користиш на блогот и како ти успеа двојната колона? јас неколку пати пробав да ги направам блоговите со три колони и ги направив ама некако не ми изгледаше најдобро , кај тебе е баш онака како што треба...

Budha, Zeus, God help anyone!? Satan you owe me one!!!

Mentor's picture

А што као Македонија нема знаменитости што се помалце или повеќе важни од нивните? Ние самите не си ја цениме, не си ја познаваме и си ја подгазуваме нашата култура....нема потреба од другите тоа да го прават... Дали некогаш си била на Кокино? Говрлево? Цоцев камен?....

Кокино е нешто што НАСА го рангираше на 4то место во свет и е од цивилизациски аспект значаен локалитет...Грците само може да сањаат за такво нешто....

dimitar27's picture

[quote=aleksandra85]Епа ајде дома ке си седиме.Грција не е предизвик да се посети заради одморите туку заради знаменитостите.На Странците животна желба им е да ја посетат Грција.Минуваат илјадници километри за да дојдат, а нам ни е до глутеусот а не би отишле оти они не ни го сакаат името ...глупости навистина.А дека не третираат како стоки не е вистина,Пред неколку години бев на крф.Седнуваме во кафиЌ ,и келнерот не прашува од каде сте?Не бевме расположени за карање и некој од друштвото се истакна ФРОМ ФИРОМ.А келнерот ни вика.No FYROM,No Skopje only MACEDONIA.Келнерот беше Грк и ни кажа дека несака да се замара со политика ,дека не почитува нас македонците(нормално од нас леб јаде)потоа ни ја наброја цела македонска фудбалска репрезентација ги знаеше сите 11 фудбалери по име и презиме.

кога мудрецот ќе покаже кон месечината будалиот гледа само прст[/quote]

Какви другари имаш бе Алекса ти? Па како очекувате другите да ви се обраќаат кога самите си кажувате дека сте ФИРОМјани??
Тоа што келнерот бил фин, тоа е дека сте биле на КРФ, однонсо граците од островите се сосема различни по тоа (демек национално) прашање од овие ептен циганиве што се погоре. Има и зошто е тоа така, циганите од делот МАКЕДОНИЈА во сегашна Република ГРЦИЈА се донесени од Мала Азија и населени на имоти кои биле одземени од протераните македонци во 1948 година. Па така сега се плашат дека ако МК стане и малку саглам држава (а ќе стане сигурно) тогаш може да се случи (многу веројатно) да има ревизија на имотите на тој дел од Макеоднија.
Островјаните ку* не ги боли за тоа, затоа се олабавени.
И да, НЕ ОДЕТЕ во ГРЦИЈА ако не морате.Не си правете самите себе лоша услуга.
Муабетите од типот „не е народецот лош-само политичарите“ ич не држат за во Грција, пошто од цариник до полицаец, па и до обичен грк, сите се накурчени, у дуќан мрчи дека не било Макеоднија него ФИРОМ, а на моја колешка додека стоеле на семафор, искача шоферот на камионот од позади и им лепи налепница ФИРОМ над налепницата МК ?!? Ова прави нормален човек??

BONUM PENIS PAX IN DOMUS

yarre's picture

[quote=Mentor]Стварно не можам да сватам како може некој да оди во Грција на одмор...Зошто да одам и да си ги трошам моите пари некаде каде што: - Ќе ме третираат полошо од стока.
- Ќе бидам навредуван.
- Сите ќе ме гледаат попреку.
- Можеби физички нападнат...

мислам продолжете ја листата сами.... АМА ЕДНОСТАВНО НЕ ИМ ОДАМ И .
сосема друга работа е ако човек мора да оди по работа и да оствари средства за преживување....ама ова...[/quote]

- нема да бидеш навредуван од никого а и никој нема да те гледа попреку а физички ич нема да те нападнат. Во Грција се оди на одмор/викенд/празник, поради практичност на близината на море, а говното Охрид кој е елаборисан на Багра во најдолгиот пост, не ме видел 13 години, и здравје бар уште толку. Тој Кркљанац у лето не ми треба, а башка и реномираната и брза Охридска услуга.

Друго брзо и практично/блиско решение за одмор не гледам

ackom's picture

Грците се нацисти. Кога има попис во грција, не постои графа националност. Сите 10 милиони попишани луѓе се грци, не постои ништо друго. Затоа им смета организацијата Виножито, бидејќи им ја побива 50-годишната внатрешна политика.
Вчера солунскиот митрополит изјави дека Македонија е грчка и дека треба да си ги земат деловите кои се наоѓаат во „Скопја“. Буквално кажа дека грција треба да ни објави војна и да ја земе Битола, Гевгелија, Преспа и уште делови за кои мислат дека се дел од нивната македонија (што до пред неколку години, кога во МК се беше башибозук, беше отворена опција за грците). Всушност на нив им е страв од стабилна држава што се вика Македонија во ЕУ и НАТО бидејќи имаат крвави раце и ќе треба да изгубат голем дел од територијата. Има многу македонци (во странство и МК) кои имаат документи за поседување на куќи во Солун и огромни имоти кои им биле одземени кога биле протерани од Егејска Македонија по граѓанската војна во 1949 и кои според меѓународните закони луѓето ќе си ги земат назад кога-тогаш. И ако не свативте од напишаното, немојте да одите за грција.

Julls's picture

пак да идете у Гр...мамицата...

[i]И така,го сретнав Фикрет и Фикрет ми даде нешто бело и ми рече,на пробај,у пизду материну е добро[/i]

aceva's picture

Да се направи патот до Драч ко што треба и нека остане тоа слепото црево доле да соседствува само со себе.
А ми се пие кафе во Солун, не е да не. Кога би бил еден денар две драхми. Како на времето.

I'm Winston Wolf, I solve problems.

slave=brainstorm's picture

изговори...

Budha, Zeus, God help anyone!? Satan you owe me one!!!

aceva's picture

Изговори за...? Изговори како императив, или како перфект?
Кога последен пат си бил во Грција?

I'm Winston Wolf, I solve problems.

slave=brainstorm's picture

изговори како бедни изговори.

не сум бил во грција

Budha, Zeus, God help anyone!? Satan you owe me one!!!

rabbit's picture

Ќе се обидам да прашам фино и културно, иако кипам од бес:

ГЛАВНО ПРАШАЊЕ

Зошто Македонците одат на летување, кус одмор, викенд, празници и шопинг во земја којашто не им го признава идентитетот? Што е тоа во македонскиот мазохистички менталитет што го тера да ужива во понижувањата при вадење виза, чекање на граница, навредување, понекогаш и физички закани и/или реализации на тие закани?

СПОРЕДНИ ПРАШАЊА

- Зошто во Македонија 16 години по изгласувањето на нејзината самостојност се уште не се тргнати ознаките на српски/хрватски (барем) од нејзините јавни установи (на пример “максимална носивост дизала до шест особа“)?

- Зошто во македонските трафики се уште доминираат весници и магазини од Србија? Немам ништо против регионалниот печат, ама зошто не се пропорционално застапени и весниците од Бугарија, Хрватска или Босна и Херцеговина? Ги наведувам само земјите во кои се зборуваат словенски, нам делумно разбирливи јазици - но истото важи и за грчки, албански и романски списанија. Да не спомнувам англиски, германски, француски, италијански... Сакате странски печат? Прв сум за тоа! Ама оти само Србија да ви е странство, а само Белград да ви е урнек за град?

- Зошто во Македонија има еден куп грчки слаткарници и самопослуги, а во Грција нема македонски? Јасно ми е дека ние (за разлика од нив) сме демократи и дозволуваме секому да регистрира дејност која што е во склад со законот - ама зошто уживаме да пазариме таму? Бојкотот е граѓанско право и привилигија.

- Зошто лееме крокодилски солзи за Виножито и ОМО Пирин, а за сиве овие години ниту пет буквари не сме пратиле таму, да имаат нивните деца од каде да го учат мајчиниот јазик? Зошто не се грижиме за сопствените малцинства? Зошто кога европските емисари ни трубат за малцинските права на Албанците, ние не се поставиме вака: важи бе, ама онолку колку што ЕУ ќе се избори за малцинските права на Македонците во Бугарија, исто толку Македонија ќе биде широкограда околу правата на сопствените малцинства? А доколку Бугарија како членка на ЕУ не е под контрола на ЕУ, Македонија па ич не е членка - така да гитла, емисари!

- Зошто Македонија кон сите проблеми со соседите нема пропорционален пристап - правата на Македонците во Албанија и Косово наспроти правата на Албанците во Македонија, спорот околу манастирот Прохор Пчински во Србија наспроти проблемот со одржувањето на српските културно-историски споменици во Македонија, третманот на македонските граѓани и возила во Грција наспроти третманот на грчките граѓани и возила во Македонија, игнорирање на македонскиот јазик во Бугарија наспроти игнорирањето на бугарскиот јазик во Македонија... и слично?

Зошто, зошто, зошто... затоа што сте пички, ете зошто! Со вакво наведнување кичма ниту сопствените деца и жени немаат почит кон вас! Има ли маж во оваа земја, аман???

slave=brainstorm's picture

не ти беше мака да напишиш толкав текст, за толку кратка поента?

Budha, Zeus, God help anyone!? Satan you owe me one!!!

rabbit's picture

Не ти е мака да напишеш толку краток текст без поента?

slave=brainstorm's picture

не ти е мака да одговориш на така без-поентен коментар?
Budha, Zeus, God help anyone!? Satan you owe me one!!!

rabbit's picture

не, не ми е. ај олабави ме сега.

aleksandra85's picture

Зошто во Македонија има еден куп грчки слаткарници и самопослуги, а во Грција нема македонски? Јасно ми е дека ние (за разлика од нив) сме демократи и дозволуваме секому да регистрира дејност која што е во склад со законот - ама зошто уживаме да пазариме таму? Бојкотот е граѓанско право и привилигија.

Кути си за тоа што има нивни фирми тука па овие од Гевгелија ,Битола и итн прогледнаа таму малку.Во Само за илустрација во грчките конфекциите по Гевгелија жените земаат 15 000 плата а во нашите едвај 8000.А да не зборувам за казината.
кога мудрецот ќе покаже кон месечината будалиот гледа само прст

slave=brainstorm's picture

затоа што ние македонците сме луѓе, за разлика од грците.

Budha, Zeus, God help anyone!? Satan you owe me one!!!

rabbit's picture

Ние сме луѓе, а тие се...? Што се тие??? Баш ме интересира оваа споредба.

slave=brainstorm's picture

па тие не се.

Budha, Zeus, God help anyone!? Satan you owe me one!!!

rabbit's picture

Немам јас ништо против Грци кои поправаат заби во Битола, па одат во Епинал да си ги дотрошат парите - прашав зошто ние пазариме во ВЕРО и јадеме грчки колачи?

aleksandra85's picture

Немам јас ништо против Грци кои поправаат заби во Битола, па одат во Епинал да си ги дотрошат парите - прашав зошто ние пазариме во ВЕРО и јадеме грчки колачи?

Ех сега од инает збориш.Ако ми се убави грчките колачи да не ги јадам оти тие не ни го признаваат името.Навистина е безвезе тоа.Ако не ни го признаваат името да не отидам да ја видам Атина а тие лугето од цел свет идат таму.

кога мудрецот ќе покаже кон месечината будалиот гледа само прст

rabbit's picture

Ако тебе не ти пречи да те нагузат пред конзулат, нагузат на граница, нагузат на наплатна рампа, нагузат во хотел, нагузат на плажа, нагузат во ресторан, нагузат во самопослуга, нагузат во полициска станица, нагузат на паркинг, нагузат секаде кадешто има можност да те нагузат - значи, ако ова количество нагузување не те боли, не те понижува и не ти пречи: тогаш бујрум, оди во Атина или било каде јужно од Гевгелија! Твое право, на крајот на краиштата. Ама немој да ми замераш мене што ми е бајаги срам што имам сограѓани што уживаат да бидат нагузувани!

(Забелешка: Глаголот НАГУЗИ го позајмив од српскиот јазик, со оглед на тоа што употребата на македонските глаголи со исто значење ми се видоа малку превулгарни за комуникација со припадничка на понежниот пол - иако во мојот текст било какви сексуални конотации се исклучени).

rabbit's picture

И уште нешто, Александра (и сите коишто размислуваат како тебе). Македонија со Грција нема некаков ситен територијален проблем каков што има Хрватска со Словенија. Македонија со Грција нема ниту некаков ситен соседски антагонизам каков што имаат Шпанија и Португалија. Не, напротив: Македонија со Грција има спор чијашто суштина е да се поништи македонската егзистенција на политички, економски, безбедносен, културно-историски и национален план. Со други зборови - нивната идеја е дека е подобро нас да не нема, и систематски работат на тоа сто години наназад. Е сега, ако тебе ти се оди во посета на Атина во времето кога истата таа Атина ГО ЗАГРОЗУВА ПОСТОЕЊЕТО на твојата држава и твојот народ - секоја ти тебе чест! И немој да мислиш дека твојата побуда има некакво “јас сум над дневната политика“ оправдание: не ми е познато дека некој љубител на уметноста со еврејско потекло одел да ги посети пирамидите додека Израел војуваше со Египет! И немој сега да реагираш “де бе, па не сме во војна“ затоа што одредени кругови во Грција нас започнаа и со војна да ни се закануваат (види погоре).

aleksandra85's picture

Зајко овие твои коментари личат на исказот на нашиот славен Љубчо војвода кога викаше дека како млад нејадел бугарски кашкавал оти бугарите на времето ни правеле вака и вака ...
Навистина е бизарно сето тоа.

кога мудрецот ќе покаже кон месечината будалиот гледа само прст

slave=brainstorm's picture

Дали ова значи дека ќе треба да менувам мобилен оператор?

Budha, Zeus, God help anyone!? Satan you owe me one!!!

m3chan1k's picture

Уф.. Одвај чекам да дојде 2025, па главно пристаниште на Егејско Море да биде Богданци.. :) Е, тогаш не отвараме граници... ќе гледаме сеир, и така таа дисциплина најмногу ни‘ лежи...

mind the gap...

ackom's picture

[quote=aleksandra85] Само за илустрација во грчките конфекциите по Гевгелија жените земаат 15 000 плата а во нашите едвај 8000.А да не зборувам за казината.[/quote]

...ах бројки. за да зема некоја жена 15 илјади во конфекција треба да прави многу повеќе отколку само шиење на машина. и во казината не се зима по 2-3 илјади евра плата. уствари се зима, ама ако си скапал цел живот во нив дури да станеш менаџер или така нешто.

rabbit's picture

Ма нека ги, нека се коцкаат, нека ги оставаат своите пари во Македонија, немам ништо против - напротив, баш фино! И нека отвараат фабрики, нека вработуваат луѓе - и за тоа немам ништо против. Ама ми се гледа бајаги кретенски некој да те третира како гомно скапано (се извинувам на вулгарноста и во тоа име уште еднаш ќе повторам: да те третира како гомно скапано), а ти да одиш да му оставаш пари по бутици, стоковни куќи, кафичи, ресторани, бензински пумпи, хотели, кампови, супермаркети, дискотеки... Не сум шовинист, не сум ниту националист, себеси се сметам како бајаги либерален - ама да дозволиш некој да те гази и да плаќаш за тоа... не знам, стварно не ми е јасно! Ко само Грција да има плажи, ко само во Солун да се пие кафе!

GoodBytes's picture

Јас имам мои роднини кои работат во Грчки конфекции во Битола. Не е вистина дека земаат 15 илјади денари - земаат двојно помалку и душата им ја вадат газдите. Работат барем 8 часа дневно (кои се утилизирани до максимум) и барем сите работни денови, некогаш повеќе часа, некогаш во неработни денови „ако има многу работа“. Ударнички.

Не велам дека не треба да се работи - треба, и тоа многу. Ама ова за што зборувам е друго - ако отвориле Грците тука фирми тоа не е затоа што ги љубат Македонците, туку [b]за да остварат профит[/b] преку евтината работна сила која ја има во изобилство (оттука и понижувањата и малтретирањето).

Од друга страна, ти не одиш на одмор во Грција од мака, туку [b]од „задоволство“[/b].
--
[right][url=http://mislam.blogspot.com/]Panta Rei[/url] <<[/right]

yarre's picture

[quote=rabbit]Ќе се обидам да прашам фино и културно, иако кипам од бес:

ГЛАВНО ПРАШАЊЕ

Зошто Македонците одат на летување, кус одмор, викенд, празници и шопинг во земја којашто не им го признава идентитетот? Што е тоа во македонскиот мазохистички менталитет што го тера да ужива во понижувањата при вадење виза, чекање на граница, навредување, понекогаш и физички закани и/или реализации на тие закани?

1. Практичност на близина.
2. Виза не е понижување, се закажува на телефон и све е елегантно
3. Закани?

СПОРЕДНИ ПРАШАЊА

- Зошто во Македонија 16 години по изгласувањето на нејзината самостојност се уште не се тргнати ознаките на српски/хрватски (барем) од нејзините јавни установи (на пример “максимална носивост дизала до шест особа“)?

Зошто сме копито народ, кој што му одговара хаосот у секој смисол.

- Зошто во македонските трафики се уште доминираат весници и магазини од Србија? Немам ништо против регионалниот печат, ама зошто не се пропорционално застапени и весниците од Бугарија, Хрватска или Босна и Херцеговина? Ги наведувам само земјите во кои се зборуваат словенски, нам делумно разбирливи јазици - но истото важи и за грчки, албански и романски списанија. Да не спомнувам англиски, германски, француски, италијански... Сакате странски печат? Прв сум за тоа! Ама оти само Србија да ви е странство, а само Белград да ви е урнек за град?

Тоа што сме биле во заедница СФРЈ повлекува да уште извесен период чустуваме блискост со бившите Ју народи. Ова е исто со прашањето зошто Тоше се слушаше и сеуште се слуша во бившите ју простори повеке од сите локални

- Зошто во Македонија има еден куп грчки слаткарници и самопослуги, а во Грција нема македонски? Јасно ми е дека ние (за разлика од нив) сме демократи и дозволуваме секому да регистрира дејност која што е во склад со законот - ама зошто уживаме да пазариме таму? Бојкотот е граѓанско право и привилигија.

ЕУ одлучи да не ни дава пари директ, туку преку грчки фирми кои добиваат поволни кредити од ЕУ за инвестирање во Македонија. Нас не ни веруваат.

- Зошто лееме крокодилски солзи за Виножито и ОМО Пирин, а за сиве овие години ниту пет буквари не сме пратиле таму, да имаат нивните деца од каде да го учат мајчиниот јазик? Зошто не се грижиме за сопствените малцинства? Зошто кога европските емисари ни трубат за малцинските права на Албанците, ние не се поставиме вака: важи бе, ама онолку колку што ЕУ ќе се избори за малцинските права на Македонците во Бугарија, исто толку Македонија ќе биде широкограда околу правата на сопствените малцинства? А доколку Бугарија како членка на ЕУ не е под контрола на ЕУ, Македонија па ич не е членка - така да гитла, емисари!

Е брат, ние не даваме 200 денари за чистачка а не да се грижиме за малцинствата. Погледни околу себе, дали сите ѓубриња фрлени по тревници ни ги донеле некои странци, или сами си ги создаваме?

- Зошто Македонија кон сите проблеми со соседите нема пропорционален пристап - правата на Македонците во Албанија и Косово наспроти правата на Албанците во Македонија, спорот околу манастирот Прохор Пчински во Србија наспроти проблемот со одржувањето на српските културно-историски споменици во Македонија, третманот на македонските граѓани и возила во Грција наспроти третманот на грчките граѓани и возила во Македонија, игнорирање на македонскиот јазик во Бугарија наспроти игнорирањето на бугарскиот јазик во Македонија... и слично?

На граница со Грција имаш ЕУ и НОН ЕУ земји, а истото го имаш и на сите граници на Шенген зоната. Слабо си шетан гледам ја :)

Зошто, зошто, зошто... затоа што сте пички, ете зошто! Со вакво наведнување кичма ниту сопствените деца и жени немаат почит кон вас! Има ли маж во оваа земја, аман???[/quote]

Тргај во Акција, ја те пуштам, немој само вака преку текстови да си јак

rabbit's picture

Акција за поправање на плачипичка менталитетот? Јас би, ама не знам како се прави таа акција!

Zelka's picture

би отишол за мебел од икеа и толку!
секоја година јас се карам со девојка ми зашто она сака да оди кај скапаните фашисти на одмор, додека јас и објаснувам како мојот дедо егеец ги колел скапаните хелени додека хелените им ги оставиле на британците кои фрлале напалм на нашите луѓе од егејскиот дел.
се осеќам дека дедо ми ќе се преврти во гроб ако јас ја пројдам границата.
значи БЈРМ, ФИРОМ, бензин 4 години што немавме, фактот што се нацисти, фактот што пола териоторија им е крадена од балканските војни...
дај бе шипциве да им се кренат на нозе да почнат зулуми да им прават...
п.с. во грција е казниво ако не гласате!
гнаса од народ тоа хелените!

zveroid's picture

Моментот дека е казниво да не се гласа, ептем ми се свиѓа. Ама ептем - би го донел тој закон и тука.

Енивеј, набрзинка коментар за целата прича. Да, грците се кретени, владата и бирократијата им се катастрофа, меѓутоа 4 години додека живеев во Солун, ниеден, ама баш ниеден од професорите на факултет, и сите млади што ги запознав и со кои што се дружев, немаа проблем со тоа јас да кажам дека сум од Македонија, и дека сум Македонец.

А дека грчката влада, и бирократија (и тука ги ставам и џандарите, граничарите, кретените во амбасада, итн) се идиоти до бесвест, се. И нема тука што..

http://tb.polygonized.com

slave=brainstorm's picture

[quote]Моментот дека е казниво да не се гласа, ептем ми се свиѓа. Ама ептем - би го донел тој закон и тука.[/quote]

не заебавај, а да донесат и закон со кој ќе се дефинира за која партија точно мораш да гласаш!?

Budha, Zeus, God help anyone!? Satan you owe me one!!!

ZisDead's picture

Ги има со лопата да ги ринеш, клошари од висока средна класа што се нон стоп во Грција, на кафе во Солун(на кејот што смрди на мочка), на Халкидики во Сани Бич, по камповите држат цели квартови,....

Communism is monopoly capitalism

selanec81's picture

кога читам вакви теми одма ми се буди патриотизмот, кој многу и не достасува на оваа земја, не дека сум голем патриот ама си ја ценам земјата, ако е никаква ама тоа мора да си ја сакаме пошто на нас останува, нашата историја е поголема од американската и грчката заедно. македонија(голема земја) од персискиот јазик кога ја крстил Пердика I мислам беше пред 700 год пред новата ера тогас хелениве се тепале со камења посто нисто друго немало, филип и алексадар ко војувале со грциве тогаш тие виделе каква земја сме и колку богата со се затоа сите ја сакале пуста наша македонија која со векови ја грабат од сите страни, како еднаш не се заситија и не не остават на мира да си ја водиме државава. се надевам само дека не гинеле залудно хериоте на оваа земја која ги има многу низ сите години наназад,

НАПРЕД МАКЕДОНИЈО !!!!
НЕ СЕ ПРЕДАВАЈ !!!

Влад's picture

Не е све така црно, само ти се врзани очите, му рекоа и го однесоа на стрелање.

О Грчка о комшилари о одмори. Кликензи тука
http://www.youtube.com/watch?v=iswTz5VOnig

PLAYLIFE's picture

Да се разбереме.Моја нога во Поранешна Република Турција - Грција не стапнува. Сите се палат како тинејџерки на шопинг во Грција, кафе во Солун. Лееееее еј! Многу си кул, си бил на шопинг во Грција. Убиј се!Еј бев на кафе во Солун. И? Убиј се!Не разбирам, ама наоколу ептен се онака нафурани на тоа.Со ист бензин,тркни до Софија,пак ќе бидеш светски човек,само нема да те навредуваат.Не тие во продавницата.Тие се фини,ти го празнат паричникот,туку зборам за онаа кравата која со декади немала секс, и дојде да зборува за името. Факт е дека сите не знаат како Македонија.Со време на сите им стана јасно.Имено имав можност на еден сајт, одамна беше тоа пред летото, виден професор од Грција во Оксфорд или Кембриџ на факултет на предавање им дели Грчка историја нели, и потпрашање по потпрашање се направил мајмун.Го спакувале и го пљуваа по форуми.Ние ви ги плескавме г*зињата кога не сакавте да се предадете!Знам само накратко ова: Пра-дедо на Александар Македонски е Александар Варваринот, бидејќи тој победил на олимписки игри, а бидејќи тој не е грк, како се дрзнуваат да кажат дека е Грк? Друго ако бил грк, како била друга држава која ВОЈУВАЛА со Грција?Лигуши...Цела историја им е во демократија и педерлук.По заслепен народ не сум видел.

За името...Во Романија имате провинција наречена Молдавија, и имате држава Молдавија. Немаат никакви проблеми,си живеат мирно и спокојно.Но сакам зошто се алчни копилиња да треба да ни ја вратат егејска македонија, па да останат само на тоа островчињата со педери полни.Нека изгинат гнаси!

Море да сум јас секоја втора улица има да ја крстам Александар Македонски. Во Романија во секој град може да нема пожарникари, ама имаш скулптура од Ромул и Рем.Поштуем!И јас сум за на среде плоштад џиновска скулптура од Александар и Филип. Зошто? За мала мала група педера да не си поштувам историја? Во Романија на девојка ми роднина е професорка по историја. И објаснив на кратко, и викааа еееиии?Па нели Грција ? Викам, жено, ако вие не сте словени, туку латини, што е чудно во тоа да јас не сум наследник на Александар Македонски. Ја прашав за некои работи,и објаснив некои работи, за племето во Пакистан каде беше некаде џенем, што се остатоци од нашата војска, и како кажуваат дека Македонија е Македонија ане некои гнасни грци што додека ние убивавме слонови во Индија, тие уште правеа осмици во песок и пишуваа за демократија.Ако нивните историчари пишувале штогодерштини како Атлантида, што имам јас да се замарам со нив? Јас сум горд Македонец.
За крај? Сакам да се врати старото знаме! Сакам да бидам горд што мојот пра пра пра дедо, јас создал најголемата Империја што човештвото некогаш ја создало. А и нека објават војна. Не знам кој грк ќе дојде на фронт. Пола се педери што се палат на униформа а пола ќе кенкаат за демократија...Најдосадна нација во светот.Убијте се!

Sponsored By

PLAYLIFE Firearms LTD

dimitar27's picture

Нервозно типче е овој Плејлајф, изгледа младо е.
Ама добар е, одличен.
БРАОС ДЕТЕ :)

BONUM PENIS PAX IN DOMUS

judge's picture

Младост - лудост

aceva's picture

[quote=PLAYLIFE]
За крај? Сакам да се врати старото знаме! Сакам да бидам горд што мојот пра пра пра дедо, јас создал најголемата Империја што човештвото некогаш ја создало. А и нека објават војна. Не знам кој грк ќе дојде на фронт. Пола се педери што се палат на униформа а пола ќе кенкаат за демократија...Најдосадна нација во светот.Убијте се![/quote]

Извини, не може Алесандро да ти биде пра-пра дедо, бидејќи немал директно потомство. И бидејќи Аристотел го научил дека машките гузови се еднакво вредни за почитување како женските и дека љубовта е универзална.

I'm Winston Wolf, I solve problems.

JohnFoe's picture

а какво е тоа директно потомство? пошто имал дете, две, ако не и повише...

PLAYLIFE's picture

Муабетот беше, сакавме да си поприкажеме. Ако ме разбра што сакав да ти кажам добро ако не, пак добро, ама мразам кога не сум разбран па еве ќе ти попишувам. Прво жално е што не си ја знаеш историјата, па затоа си зедов за слобода да ти го олеснам изучувањето па ти пастирам од текст, се надевам знаеш англиски.
Roxane was pregnant when Alexander died. It is possible that Barsine was also pregnant, which may explain why Roxane dealt with Barsine so ruthlessly. After Alexander's death Roxane sent a ldetter to the Persian princess in Alexaner's name, bidding Barsine to come at once to Babylon. When Barsine and her sister Drypetis arrived in Babylon, Roxane had them murdered and their bodies cast into a well. Roxane gave birth to a son, Alexander Aegus, who became King Alexander IV. Alexander the Great's retarded half brother, Arridaeus, was his nephew's co-king until Olympias had Arridaeus murdered. One of Alexander's generals, Perdiccas, was the kings' first regent.
Значи станува збор за најмалку две познати деца, другото навака натака не се знае.Ама ако ископаш по историски книги и архиви, ќе најдеш повеќе.Ако Тито имаше десет, тогаш овој има најмалку 1000. Друго, јас не ти кажувам дека имам ДИРЕКТЕН ген од него, како он ми е чукун чукун чукун. Иако тоа е најлесен начин да се докаже колку само ние имаме слични гени на неговите и преку потомство да се докаже а овие да грциве да не замараат,зошто уште еднаш ако чујам нешто на вести како лаат, ќе им го свртам оџакот од 7ца право во амбасада:) Кретените им рекле: еве ви 10 000 евра дислоцирајте ја 7ца ни ја прља амбасадата. А да ви дадам јас 15 000 и да се фрлите сите во море? Клошар глуп грк.
За мене доволно е да знам дека пра пра пра чукун дедо ми, носел копје, бил во прв ред во фаланга и пред да умре на копје наредил бар 100тина грци гнасни мрсни со зулуфи.
Сега се разбравме?;)

yfipk's picture

Многу агресија.... Ама во основа, со историјата (додуша и со се друго) никогаш не можеш да бидеш сигурен на што си. Единствено што нервира е кога некој ти ги бута своите убедувања во лице. Не памтам некој претставник од Македонија да им отиде на грциве и да им рече - вие не сте хелени, немате никакво историско право на хеленската земја, име и култура, вие сте доселеници од турција, и ние како наследници на античката светска сила Македонија полагаме право на целата хеленска историја, територија и што уште не, затоа што во одреден период од историјата, полисите биле под власт на Македонија. Горе-доле , ова е далеку поверојатно отколку грците да полагаат право на земјата која ги окупирала (Стамбол е наш!, на времето Турците ја имаа окупирано земјава, и ние сега полагаме право на нивната историја! :D). Не сум баш сигурен како беше (ништо потврдено, ако може некој со повеќе знаење да потврди би било супер), ама мислам дека егејска пиринска и тоа делчето во албанија биле земени ко на 100 години? Ако е така, уште малце па треба да ни се вратат тие територии, но кој (исклучок - бегалците кои ги изгубија своите имоти, а и животи во егејска Македонија) би сакал еден смрден град полн со колонизатори каков што е Солун сега? Единствена предност е морето, од некој економски аспект... За друго не го бива...
Додуша, капак на се, разликата меѓу нас и грците е тоа што кај нив има далеку повеќе no-life интернет фантоми кои што едвај чекаат да прочитаат Македонија некаде и рипаат да ги бранат своите ставови со факти и аргументи кои секој човек со мало познавање од историјата на балканот и барем просечна интелегенција може да увиди дека се чиста глупост. Кај нас? Има луѓе кои одвреме на време ке спомнат нешто на темава, за десетина минути подоцна (кога ќе завршат со пишување на текстот) сфаќаат дека нема смисла ни да се замараш веќе со вакви работи :D

Altough the way the women looked at me on that cruise ship, i might as well have been dead.

Pages