You are here

И тебе сам сит кафано & Лична карта

И пак два текста на иста тема. Нека не ве лаже насоловот, тука нема да се праи муабет за феноменот наречен турбо фолк, туку за актуелната (дневна) политика на затварање на кафани, кафиќи, дискотеки и новата полициска тактика во борбата против сите „пороци“, наречена „Ако не можеш по магарето, удри по самарот!“.

Искористете го вашето демократско плаво да пљукате по тие што ги избравте и нормално по малолетниците.Алооо лична карта!!!! - Мандрак


Хиљаду му бубњева, се враќам дома во еден !!!! Трезен како фока ,одморен ко сељак пред пролетно (длабоко) орање и се разбира сув ко пустиња Калахари, па бем ли му га, тоа ли е живот?!!?!!??

Како иде животов одкако почна да се воведува т.н. ред и мир, а со цел да се добие ред, рад и обнова.

По навика си излегуваш ко секој културен човек во десет- единаесет навечер, улетуваш во омилениот кафиќ на некоја пијачка и чат пат муабет. На вратата нормално те дочекува вратарот кој по прасањето „Лична карта!!!!?” испукува „Абе кај пишуе овде коа си роден???” Си викаш „Ццццц” и подлетнуваш накај саканиот шанк и уште не си стигнал да казеш пиво, а она ти се палат светла , се гаси музика , улетуваат плави мундири и пискотници се шират од Галичник до Река. Кома . Ко покакан голуб го голташ бранот на незадоволство и елегантно го губиш слухот за исповедите на оние ноторни алкохоличари, бараби, морони и калаштури кои после фразата САКАМ ЦИЦЕ го научиле, а богами и изговориле зборот КОЊАК и кои те убедуваат дека тоа сè е за твое добро и дека е редно време да се воведе ред во градов . Ха ха ха, баш фино, да ти е..м копиљаците . Тие се криви за сè. Безволно се упатуваш кон некоја друга прчвара која ги држи отворени вратите за реакционерните, некооперативните контрапродуктивните, општествено непогодните , антиударницките и со сомнителен морал омладинци. А таму види богати изненадување, оп уште повеќе плави мундири и повторно финтата на вечерта, а богами и на неделата „Дечко, лична карта!!!” ОК . Влегуваш внатре и се воодушевуваш со непроменливоста на твојата судбина за таа вечер, односно внатре има една цела шака јад. Пивото е топло . Бљак . Ти текнува дека негде после дванаесет требаше да се сретнеш со фината цицлеста мадмоазел од претходната вечер во кафиќ кој се разбира дека веќе не работи . Угххх.

Проклети копиљаци,тие се криви за сè. Кога она се уфрла вундеркинг со фикс идеја „Абе ке праиме журки на Водно“. Аха супер и некој примариус доктор вол ќе се наљуља малку повеке и ќе бара скратен пат со колата од средно до доле. Моменталната констатација ти е дека вечерва стварно нема леб и сакал нејќел ќе си го срушис личниот рекорд во рано вракање дома .

Излегувајќи од прчварата, односно локалот, веќе тотално утапен, во мислите повторно се навраќам на копиљаците, па мајку му не можеа ли бре да си ги искористат рацете за галење мазење, драпање, џапање и гњавење со девојките отколку за колење, маму им простачко и неписмено.

Сомнително влечејќи се по празните и тивки улици на македонската метропола во ниедно време (еден часот по полноќ) кон своето постојано живеалисте, а придрузуван од една елегантна раздрпана џукела ме пресече еден продорен повик „АЛООО ЕЈ ИМАС ЛИЦНА КАРТА“. Плавите мундири повторно напаѓаат.....


И тебе сам сит кафано - Свето

Ги гледам новиве правила за работа на „кафаниве“ и просто не ми се верува. Ќе работеле до 23 т.е до 24 часот - како да не! Просто за малку и ќе поверував да не го знев нашиов народ и менталитет и да не знаев како функционира нашиот правен систем. За ова првово ние сме ти како први братучеди на гроф Дракула ,така што е сосема нормално да се излезе од дома во 23-24 часот, за точно на полноќ да дојдеш како прав гроф/ ица на „твојот елитен жур” и да започнеш со освојување на парчето месо што си го одбрал/а или пак да продолжиш со цицањето на тоа што го имаш. Немој случајно на некој/а да дадеш предлог да искочите во терминот што порано го викаме (после цртаните), зашто утредента веќе пола Скопје ќе знае дека си тотално заостанат/а, па не ти бега некоја клупа во жена парк со добри партии шах на познатите скопски првоборци.

А законов ќе се почитува се додека инспекторите не ја договорат со газдиве на „кафаниве” кои се вистинските услови - искажани во ЕУ за нивните локали да станат ноќни барови .Така ќе биде и волкот сит и овците на број.

Дотогаш снаоѓајте се: почнете со прошетки за да ги прочистите ваште гради со свеж смог, посетете некој жур скромните влезници 300-500 ден. во дискотеките - доколку ве чешаат парите, играјте друштвени игри (рисико,монопол, нелути се човече), погледајте некој серија на ТВ од скромни 879 епизоди, но немој ни да сте помислиле да кукате зашто сите до вчера се жалевте за монотонијта во градов.

Значи баравме - гледајте, само погледнете поубаво зашто животов не е само пиво ,кафе и цигари, има нешто и во уметноста, спортот или љубовта.

Категорија: 
Теми: 

Comments

SoNjiCka's picture

Стварно законов ме избезуми,ај во ред што бараат лични карти,малолетни до 24:00 и тоа се слагам,али ова е претеризам бре!!!
До 24 нека си седат децата после нека не пуштаат без лични карти.
Замисли и ЗЗ Топ дури не работи,што местово се пунеше у 1 саат па надаље и идам сеа таму глеам луѓе си купиле пиво и си седат на скали коперативност :)
Не веруем уште долго да трае максимум 1 месец му давам....Иначе незнам што ќе се праи...ќе се стопли парк,водно,коцка,кеј ке седат ке пијат,ќе кршат пак тепачки чуда,ќе мора да сменат глупиов закон

Незнаен јунак's picture

>ај во ред што бараат лични карти,малолетни до 24:00 и тоа се слагам,али ова е претеризам бре!!!

Претеризам е и излегување во еден-еденипол и лумпување по кафичи во населени области до 4-5 сабајле. Немој да ми кажеш дека не е.

Detule's picture

Не е.

fio's picture

од една страна е добро шо малце стегнаа ситуацијава со излагањево, барем нема да има дечурлана низ градот. за тие шо се жалат премногу, сепак ни остануваат дискотеки, журки, тук там по некој кафич-клуб со дозвола за работа до 3 итн итн. значи општо земено и не е толку лошо ова шо го прават џандариве

од друга страна е греота за некои скопски кафани ко зизи и сл. шо се затвараат у 12, па тоа никад не се десило до сеа у историјата на скопје, маме им е*бам нивно џандарско, да им се скрати ово оно

јеби га, како и да е ќе преживееме како и секогаш, а новонастанатава ситуација ќе биде како и секогаш "секое чудо за 3 дена"

the_EFF's picture

„од друга страна е греота за некои скопски кафани ко зизи и сл. шо се затвараат у 12, па тоа никад не се десило до сеа у историјата на скопје, маме им е*бам нивно џандарско, да им се скрати ово оно

зз фино лепо може да си земе дозвола за работа после 12.

TheWonderer's picture

Според мене, целава оваа работа мириса на тешка глупост. Или оние што ја испланирале се страшно глупави, или нас не сметаат за морони со меморија што држи максимум 3 недели. Само забележете како се развива целата ситуација. Прво - во тепачка на сред плоштад и во доста прометно време убиваат едно 17 годишно момче и рануваат уште неколку негови врсници. Како можни причини за тепачката се наведуваат обид за грабеж или расправија поради девојка. Потоа се развива една јавна дебата по медиумите во врска со ноќниот живот на младите, ’кафиките’, цигарите и алкохолот (иако настанот се случил на сред плоштад, пред полноќ и најверојатно нема врска со алкохол). И на крај некој мисли дека ќе ги реши сите проблеми преку затварање на кафаните (или мисли дека некој ќе му поверува дека така се решавале тие работи).
Во целава оваа приказна има една лицемерна замена на тези која мене лично страшно ме нервира. Наместо да се постави вистинското прашање, а тоа е зошто безбедноста во градов е падната на тоа дереџе, да може да ви се случи да ве заколат во сред центар за 20 денари (и дење и ноќе), мороните расправаат за тоа како малолетниците шетале низ град после 12 и како пиеле алкохол по ’кафиките’. Бог да чува, уште малку им фали да кажат дека убиеното дете самото си било криво што се шетало низ град касно навечер. Уште и пијаница или наркоман може да го направат на крај.
И циркусот продолжува. Наместо да се грижи за општата безбедност во градот, полицијата се занимава со контрола на кафаните и со тоа дали некој затворил во 12 или во 12 и 5. Погледнете само колку полицајци се ангажирани за овие задачи, наместо да си ја бркаат основната работа и да апсат лопови, силеџии, манијаци и терористи. Се прашувам само што ќе се случи ако одутре (не дај боже!) избодат некое дете во слична тепачка во школо или во автобус, како што неретко се случувало последниве години. И школите и автобусите ли вака ќе ги затвараат??? Со сурија џандари и пропратен медиумски циркус?!?

macka's picture

зошто мораше да умре некој за да на нашиве власти им дојде паметот и да почнат контроли?како и да е ко се што е во македонија така и ова ке биде 2-3 недели и после никому ништо.*секое чудо за 3 дена*али ај.а лошо е иначе спроведена контролава.па овој викенд градот беше тотално мртов во 1 саат човече.зар мора сите да трпиме заради некои таму 5-6 одделение кои се понашаат ко да не виделе алкохол у цел свој живот и праат глупости по една чашка.ма дај.а ко и пред некоја година водно беше полно за викендов.па види ти сеа кој бил дома во 12 саат....

Незнаен јунак's picture

Морам да признам дека чувствата ми се поделени околу ова. Од една страна, не верувам дека ќе заживее акцијата, пошто трипов со акцииве не е нов, но...

...од друга страна, нели е малце прерверзно, аномалично искачање у еден и враќање дома у шес? Тоа нигде го нема! Барем не у кафичи. Ноќни клубови се друг муабет.

Зашто сите, едноставно, да не излезат у седум-осум навечер? Што ќе им фали? Јас мислам баш супер би било така. Тој период петок-сабота од кај седум до дванаесет и онака е тапа и ништо не се случува - едноставно чекаш да изминат тие неколку саати и после полноќ да излезеш. Мене ова ми е малце глупаво.

Едноставно, да направиме time shift 3-4 саати нанапред и сите би можеле да бидат задоволни - и властите, и родителите и искачачите.

strelcho's picture

abe,ne e rabotata tolku do iskacanjeto rano i pribiranje rano...aj,u kraen slucaj ke se navikneme ...nego sto e poentata na se ova? aj toa za maloletni posle 24h,dobro,razbirlivo e...ama shto postignuvaat so zatvaranje na kafici u 23 saat? i sto posle,tarapaana decista ke se soberat so kolite na mama/tato,i pravo nakaj vodno...i tamu kje se nacukaat (bashka edno- drugo:) i sto posle? ke se najde nekoj fraer sto posle toa ke se cepa so kola,so uste 4 dushi u nea... i?? bashka,ebana sendvicara ne raboti posle 23h...osven "zito luks" :) i kade sea ja da kupam mrsno kjofte ili kombiniran ili mrsen pomfrit so kecap-majonez-senf-origano ako mi se prijade u 23:15 na primer???? :((( sho treba,da jadam samo burek,kroasani,ili pica na parche??? :((

strelcho's picture

се извинувам што беше на латиница она предходното :)

zlochko's picture

Мала споредба. 2001 година бев во Минхен. И таму имаат луѓето викенд. И таму е до 1ам. За жал не сум бил на други места во Европа... но и таму сум чул (и само тоа) дека е истото. Ние како луѓе имаме еден проблем со самиот себе. Од големата желба и секојдневен притисок како ние треба да одиме во Европа, те. на запад (ма нека дојдат они кај нас!), ние за жал од таму ги прифативме само налошите можни работи.
Така да... не се бунете премногу... мислите дека ќе можете да идете на водно и да се пијанчите? Не би рекол... ќе стават и таму контрола на Водњанска и на останатите улици за пристап... а ако се направи нова „шема“ на некое друго место, доволно е само да биде таму пристуна полицијата и да легитимира за да младите и малолетни и не да добијат желба да си заминат. Во суштина проблемчево многу лесно може да се реши, или барем аспектот на излагање до доцна....
И мое мислење... биле малолетни или не: ич, ама ич ништо не губите ако место во 23 или 24 часот, почнете да излагате како пред неколку години што беше во 21 часот... или уште подобро како што беше пред повеќе од 10 години... во 20 часот. Зарем до 1ам е малку време за забава, па и за тој што сака да се начука да може тоа да го направи?

Него проблемот настанува што младите немаат дневна забава. За разлика од запад каде што имаат луна паркови на завидно ниво... ролеркостери... банџи... прекрасни базени... места за спортување во било кое време од денот... кај нас нема ништо од тоа. Искрено мене лично ми е страв во ноќните часови да шетам низ парк. Веќе имав негативно едно лошо таму по това темниците...
И овај не... не е крив образовниот систем кој што на децата не им наоѓал воншколски активности (тие и така имаат премногу школски активности)... за име божје тие деца не се родиле и право во школо. Така да... криви се родителите на прво место. А потоа сте си криви и самите вие... имам впечаток дека јас лично припаѓам на генерација без соништа. А тек децата што се родени после мене. Не сум јас крив што најголемиот број од вас можеби припаѓаат на луѓе кои што не знаат утре што ќе прават со себе, а камо ли за 5 или 10 години. Не.. не се работи за тоа во какво општество и што е тешко да се успее... но битно е да се работи на својот сон. А колку од вас го имаат? Ајде дигнете раце. Би сакал да ви ги чујам соништата и фантазиите, но не оние сакам да лежам на Бермудите... туку јас сакам да го работам „ова“... како професија... нешто во кое што навистина уживате додека го правите. И да ... општеството е за тоа криво и родителите и образованието и целата држава, ама на прво место - признајте си... вие самите сте си криви.
И после зашто се нервирам кога во 1ам ќе видам кај мене преполно маало со лузери кои што дуваат и пијат, галамат и остај друго... потоа ги кршат шишињата! Зошто ми сметаат... па еве.. на прво место не можам да спијам од нив... на второ место, ниту едно дете веќе кај мене не може да игра на игралиштето или лулашките од две прости причини: 1. лулашките ги нема.. ги испокршија... и клупите се на добар пат истото да им се случи... и 2.маалото ми е послано само со срчи... кога идеш.. не гледаш право пред тебе туку на пола метро, да не згазиш на нешто зелено или кафеаво што светка... :((( и ај после пушти мали деца да трчаат таму и да играат фудбал. Јадната топка нема да издрѓи една минута, а не дај боже некое дете да падне... :(

...море арно е... нека затвараат и нека легитимираат... и нека вадат списоци у јавност со имиња и презимиња на родителите чии деца биле приведени пијани, надрогирани... итн... ваљда од срамот пред комшиите (пошто ние многу се грижиме што мислат нели за нас, тоа ни е у гени) ќе им текне на тие „родители“ да си ги приберат децата дома... да ги седнат и да им дадат желба да идат понатаму во животот... да им дозволат да сонуваат.

Freak's picture

Поштуем ова што го кажа.

Psychonaut's picture

more ebete si majkata i dvajcata!!

Freak's picture

а кој воопшто спомна нечија мајка?

miopa's picture

Да си се најдете и да си се дружите!

гоце's picture

И аубов да водите :)

Сељачиште's picture

> ...море арно е... нека затвараат и нека легитимираат... и нека вадат списоци у јавност со имиња и презимиња на родителите чии деца биле приведени пијани, надрогирани... итн... ваљда од срамот пред комшиите

E, се држеше некако на почетокот, ама на крај сепак малку претера.

MIG-29's picture

Ма што го коментираш уопште, видиш дека продава муда за бубрези цело време и мудрува ко ајнштајн јеботе ...

aquawoman's picture

Бидејќи многу нешта во нашата драга и мила државичка се перверзни, мене ми е малку чудна оваа акција.Прво, не може да го искорениш или смениш природниот тек на животот на секој човек.Фрустрира фактот дека ако не се изживее она што треба да се изживее во одреден период од животот, тоа остава последици од друг тип...агресивност и незадоволство.А за искачање во 7-8 навечер...........јас се извинувам, ама “западњачкиот“ начин на работа наметна темпо да се работи до 6-7 саат навечер.........и да скратам....наместо сите важни фаци во државава да се занимаваат со “проблемот на младите“, нека се позанимаваат со проблемите кои ја доведуваат “младината“ да бега од Македонија..........инаку отиде законот у к....ц.
На крај ќе имаме закон кој ќе нема врз кого да го примениш...........

miopa's picture

Кога станува збор за обичен ден во неделата таков шифт има смисла, ама за викенд никако.
Тогаш мора да излезат и средношколците (и постарите основци). Место можеби има за сите истовремено, ама нити нив им е пријатно со старци да излегуваат, нити нас со деца.
Башка за викенд генерално не е важно кога ќе почне вечерта, трае додека може :)

Psychonaut's picture

Za toa sto go zaklaa deteto na sred plostad vinovni se dzandarite i nikoj drug.

Za ovie uzasi i demonstracii na policiska drzava denovive krivi se idiotive na vlast (ha, ne se zalete, vie si gi donesovte) i novinarite osobeno. Bidete vnimatelni, vcera entese me tresea na sred bel den sred Biser u aerodrom!

Jasno kako den e deka nasilstvoto proizleguva od alkohol, heroin i komar, a tuka nikoj nisto ne pipa, naprotiv, poker avtomati i oblozuvalnici niknuvaat na sekoj cekor, za zaedno so od poodamna obilnoto prisustvo na prvite dve, da stvori edna idealna sredina za klanje.

Za Zizi top, samo edna bomba i da go zbrise kako nikogas da ne postoelo!!

S3bo's picture

Мој придонес на разговорот би бил од овој тип..

Графит со текст:
---------------------------------------------------------------
Драги тато и мамо, ви ветувам дека од сега ќе купувам алкохол само од продавница и дека ќе пијам само преку ден!

Потпис..
Вашиот мал алкос
---------------------------------------------------------------
;-)
Па сеа нека се подразмислат луѓево по што маваат! Ќе затвараат кафани а деца од 12-13 години можат да купат алкохол од продавница колку што си сакаат.

На време да се спречеше огромниот прилив на оружје, муниција, (дроги?) итн. немаше ни да дојдеме до оваа ситуација.

Како и да е, доколку продолжи оваа ситуација, можеме слободно да очекуваме поскапување на цените во кафиките и тоа едно добро дебело поскапување!

MIG-29's picture

Конечно некој ја допре поентата.
Тешка глупост е да се споредува ова нашево со западните земји. Вака било кај нив, онака било, тралала. Јадење гурабии. Што не ги разкажа пијаничиштата од Штутгарт што со двете раце се држат за излозите од дуканите за да не паднат во сопствените бљувотини?
А за кај нас?
Глупост е локалите да се затвараат рано. Скопје си има своја традиција. А копиљот може да отиде на бензиска и да купи што му душа сака во било кое време на нокта. Кога и тоа ке го забранат, онда ке дреме пред влезот и ке моли некој постар да му купи бууз. И ке се смилува некој.
А можат и трезни да се колат и да се тепаат. Тоа со работното време на локалите благе везе нема.

Psychonaut's picture

Премиерот Бранко Црвенковски има 40 години и спаѓа во онаа категорија граѓани чијшто ноќен живот е загрозен по последната акција на полицијата.
(denesen Vest)

Dali nokjniot zivot na premierot e zagrozen so Zakonot za proizvodstvo i pustanje vo promet na opojni drogi, psihotropni supstanci i prekukurzori?!?!!

monthy's picture

Кој буљаш е оној “zlochko”, на човек да не му се верува. И да не му се верува дека има и други кои го поддржуваат или се на неговата страна. Get a life шапшалиште едно. Твоиве текстови ме потсеќаат на на писмените на бубалицата што седеше до мене у шесто на тема „дрога“. Пази „1. лулашките ги нема.. ги испокршија... и клупите се на добар пат истото да им се случи... и 2.маалото ми е послано само со срчи... кога идеш.. не гледаш право пред тебе туку на пола метро, да не згазиш на нешто зелено или кафеаво што светка...“. Абе дај не сери! Срценце едно загрижено! Баба ми подобро аргументира од тебе!

Ја се извинувам за тонот. Али не очекував вакви глупости да бидат кажани од „другата страна“ во проблемот – младината, или дел од неа. Убаво вика „TheWonderer“ дека овде се прави замена на тези. Едно е да се спречува малолетничка деликвенција и пороци, а друго е да се мења јавниот морал и начин на живот.

1.) Во ниеден од случаите кои беа посочени како повод за оваа акција на полицијата не се докажа дека дечките биле пијани, издрогирани итн. Тоа што го убија детено после полноќ значи дека треба да се искача до порано? Што ќе беше ако го убиеја во 9? Ќе искачавме до 8? Дури и да ги земеме предвид примерите на злочко, со лошите деца кои ги кршат љуљашките, не треба да ги ставаме во ист кош деликвентите со нас „поштените“. Чак што више, џандариве со оваа акција не ги бркаат кретените од клупите пред зградата на злочко, него фините момци и девојки кои седат по кафичите. Гледаш злочко колку ти е акалот?
Значи не постои основа за ваква акција од овој аспект.

2.) Со тоа што ќе ги затворат кафаните у 11 – 12 нема да се постигне ништо. Апсолутно ништо! Сите ќе искачаат на некои клупи и ќе купуваат алкохол од продавница. Знам дека ја ќе го правам тоа. А во клубови како елемент и колосеум сега рапидно ќе се качат цените (на нив ова најмногу им годи), а нема секој денес по 300 денари за влез + 100 денари за пиво. Јок.

3.) Споредбите со западот се сосема неиздражани. Прво, никој нема да бара од нас вакви мерки за да ги задоволиме „европските стандарди“ и за да влеземе во ЕУ. И самата унија нема единствена политика по ова прашање. Едни имаат легализирано марихуани, други педерлуци, трети курви, четврти се имаат забрането... Кои ќе ги следиме? Зашто да ги следиме во работи за кои имаме фундаментално различни традиции. Не можеш на некој лозар од Кавадарци или Неготино да му забраниш да му даде вино на 10 годишниот син. Како што не можеш да го натераш германецот кој станува во 7 и преку викенди, да се пијанчи до 6. Различни стандарди луѓеее! Миљон луѓе миљон начини на живот! Се додека не пречиш никому, и се додека ти се допаѓа тоа што го правиш, нема што да те малтретира државата со лични карти и рации.

4.) И се однесувате како да не сте биле средношколци! Сфатете ги луѓето дека им се пие и им се дрогира како што тоа ви се прави и на вас. И им се искача кај што искачаат постарите зашто таму е поинтересно. И вие правевте така. Секој од нив сака да се издува накурчен од ситуацијата во семејството и школото.

5.) Ако Хари, загриженине родители и новинарчињана сакаат да спасуваат животи, нека се свртат кон најголемиот убиец во Скопје. На 100 средношколци убиени од илегално оружје и прегазени од несовесни возачи, умира 1 овердозиран џанак . Кај им е законот и акцијата за разоружување? Како мислат да се борат со сообраќајните прекршоци со само 6 пајаци на 100.000 коли у Скопје. Не бегам од темата, ама мислам дека ова е далеку поважно од сонот на злочко и загрижените родители.

Замена на тези дефинитивно!

Ајде.

zlochko's picture

Барам право на реплика! Бев директно посочен! :)))
Вака сеа - не ти се лутам, пошто нели се извини за речникот, иако имам голема желба да ти кажам да појдеш до баба ти која што добро аргументира и да ја распрашаш кои се нејзините размислувања на оваа тема, па после да ни ги пренесеш тука. Не знам за другите, ама мене лично ме интересира.

Е сега доста непотребна расправија. Форумите се за да се разменуваат мислења, ако некој некого убеди - ОК, ако не го убеди па е ОК. Нема потреба од користење стилски изразни средства и лепење епитети и етикети.

Да се вратиме на темата. Идеме по ред. И можеби треба да се дообјаснам:
- се согласувам со моменталното демонстрирање на државност комплетно!
- проблемот нема да се реши само ако на децата и младите им се забрани да излагаат
- проблемот нема да се реши доколку секој е способен во мини-маркет да купи шише алкохол
- проблемот нема да се реши доколку на родителите не им дојде памет и доколку не престанат во лошата економска и социјална положба да бараат изговори за нивната лична неспособност да си ги воспитаат децата
- проблемот нема да се реши доколку сите не си превземеме целосна и потполна одговорност за својот сопствен живот и уште поважно не престанеме да ги обвинуваме сите останати за нашите лични неуспеси

Што се однесува до твоите точки те. аргументи:
1. Не постојат кретени пред моите клупи. Постојат припадници на генерација без соништа (да не се повтарам, а и btw, прашањето сеуште го оставам отворено - сакам дигнати раце и одговор). Акалот ми е сосема во ред. Тие се таму - затоа што никој не ги брка. Не се секирај - ќе дојдат на ред и тие исто како што ќе дојдат на ред и маркетите кои што на малолетници продаваат алкохол. За жал... овие што ми се у маало не се баш малолетни. :(
Инаку причината зошто се почна тука и со ова е многу очигледна иако гледам дека постои општа заблуда дека се тргнало со убиството на плоштад. Тоа е дезинформација. Се тргна со едно друштво на родители (мислам од Берово). Се појавија уште пред 2 месеци и идеа по телевизииве и инсистираа на донесување на закон за малолетници и на спроведување на законот за работа на угостителските и трговско-услужни објекти. Ова со младиот загубен живот е само капакот кој што ги натера властите „да ја искористат“ ситуацијата. И тоа буквално да ја искористат. Новинарите за ова употребуваат термин „дување балон“. Се работи за нешто што треба да го одвлече вниманието на јавноста од нешто друго. Да не навлегувам, мислам дека е јасно што сакам да кажам. Сепак и ова што се случува е позитивно.
2. Лично не верувам (иако во ова не сум комплетно сигурен) дека цените ќе рипнат. Доколку се зголемат цените и ти си во право дека секој не може да си дозволи да оди на журка од 300 денари и да пие пиво од 100, тоа по патот на логиката значи дека и нема да оди. А тоа за нив е намален промет. Можеби грешам - не велам не... Тука веќе треба да си играме со закони на големи и не толку големи бројки.
3. Јас и не сакам да му забранам на лозарот од кавадарци да му даде вино на својот 10 годишен син. Ако толку му сече нека му даде... одговорноста за тоа во што ќе израсне тоа дете е сосема негова, исто како и на оние родители чии деца сеа ми развикуваат низ маало.
4. Се враќам на миселењето дека ситуацијата во семејството не треба да биде изговор да се распуштат децата. Тоа што родителите се депресивни, бесни еден на друг итн итн.. не треба да биде земено за оправдување зошто нивните деца немаат изградени сништа. Човекот расте и прима од две места: - од семејството и од улицата. Тоа што родителите имаат проблеми не треба да значи да дигнат раце и улицата да биде единствената што ќе воспита еден млад човеки живот.

И 5 кое што ќе биде и крај на тоа што сакам да го кажам: Во право си, има и други проблеми за решавање, но не се согласувам дека се можеби поважни од овој. На крајот на краиштата ќе се согласиш со мене дека младите се тие што треба понатаму да го водат општеството нели, да не солам памет со термини од типот интеграција... :)
Значи и двајцата мислам дека можеме да се согласиме дека овој проблем нема еден создавател туку неколку врзани по принципот на сврзани садови. Од самиот млад човек (не зборам сеа за малолетни) кој што не е способен да си изгради сон што ќе го води во животот, преку родителите кои што со време станаа неспособни да ги воспитуваат децата и да им вградат здрави морални вредности, до државата која што непосредно влијае и родителите и младите луѓе да се чуствуваат депресивно, неспособно или безвредно, а посредно влијае да се создаваат баш овие проблеми.

Но сепак... има една стара поговорка која вели дека човек треба да си го исчисти прво својот двор пред да тргне накај комшијата да му „посоли“ за неговиот. Ако секој си ја превземе одговорноста за својот живот, мислам дека и тоа како ќе се напредува. А по принципот на сврзани садови ќе напредува и самата држава. Најголемиот проблем кај нас според мене е што 90% од луѓето бистрат политика наместо макар да се потрудат да работат нешто (секоја чест на исклучоците). Секогаш е некој друг крив.

Е сеа.. за да не тераме јајцето или кокошката, те. што треба попрво да се оправи, дали државата, родителите или децата... мислам дека е крајно време да се свати дека луѓето ја прават државата, а не обратно. Секој треба да се превземе одговорност за самиот себе и својот живот.
Власта реши да тргне од ова прашање, можеби затоа што е најлесно да се реши.. можеби затоа што сакаат да ни го одтргнат вниманието од нешто што се случува во меѓувреме. Но од нешто мора да се почне.
Ај да бидеме оптимисти и да си замислиме дека овој проблем може најлесно да се реши.
Јас навистина сакам да ги слушнам сите оние кои што не се согласуваат со тоа дека треба да се почне од ова... значи кои што споменаа оружје, социјала, беспарица итн итн... наместо само да критикуваат и да дадат решение како тоа што они го сметаат за приоритетно може да се изведе. Те. да чујам решение за проблемите кои што ги редат. Ова што сега се случува од страна на државата е барем еден чекор пред таквите размислувања. Затоа што конкретно се работи на проблемот... не се јадат само вафли дека тоа не чини ...ама ај да го оставиме да си биде така како што си е.
...едноставно од некаде мораше да се почне. И ако ние ја укакавме за нас работава, дај макар да пробаме да изградиме зрели генерации кои што за нив ќе успеат да создадат понатаму вистински живот.

Ја помниш рекламата на Johnnie Walker од пред некоја година? „Подобро е да се движиш споро, одколку да стоиш во место.“
Од нешто мора да се почне... работава е да не се остварат предвидувањата на неколку дискутанти од погоре кои што се сигурни дека на ова и ќе се заврши.

И доста е од ова треба да се почне, од она треба да се почне... јас велам ок, комплетно сте во право. Ама дајте ми ги чекорите.... конкретно како да се решат сите тие наведени проблеми.

Psychonaut's picture

Ti ke gi resis problemite so toa sto ke im kazes na drugite kako treba da ziveat. Kaj se nema pari, kaj nemozeme da mrdneme so mocanite pasosi sto gi imame, pa uste i doma da ti gi odzemat osnovnite covekovi prava da zivees ubavo i onaka kako sakas se dodeka ne im nastetuvas na drugite.

Ti momce ili si seksualno isfrustriran, ili si necija baba!! Ako ne si zabelezal, solidno mnozinstvo na diskutanti ja mrazi drzavata kako poim, a ne trgnuva so namera da ja jakne. Ako si eden od milionite bezlicni zapcanici od koi e sostaven sistemot, togas molci kako sto ti dolikuva, zatoa sto nisto pametno i inventivno nemoze da izleze od programiran mediokritet.

Ako si komunjarce, pa ne ubeduvas deka tvoite se zafatile da ja opravaat drzavata, zamolci isto taka, oti sramota e. Sramota e oti od sto nisto ne pravat i od sto neznaat sto da napravat, nadvoresnata politika na Borce mu ja prepustija, a ovoj pak prv ke go napagja Irak, nasproti totalno sprotivnite rezultati od sondazzata po toa prasanje megju makedonskiot narod. Sramota e sto dodeka vlastite se trudat da gi prevzemat site vistinski profitabilni biznisi, a toa ti e biznis so poroci - prostitucija, droga, kocka i taka natamu - bezbednosta na obicniot covek e svedena na nula. Sto podobar primer od deteto sto go zaklaa na plostad!! I sea dodeka razni majmunoliki delikventi so znacki Entese tepaat nevini deca poradi jointi, rizli i tableti, raznorazni izmieni mozoci se javuvaat i vikaat deka toa e okej.

Otvori oci malku, citaj megju redovi, idi ebni nesto...

Filozofiite za jaknenje na drzavata (i sootvetnite metodi) se potrosija uste pred poveke od polovina vek.

zlochko's picture

ОК еве ти признание: Сексуално сум исфрустриран и слабо ебам, а меѓу редовите гледам само бел простор.
:)))))))))))

Јас искрено се надевам дека си задоволен од одговорот.
Барем да си го читал внимателно текстот. :)) Но не е битно... ич не го читај. Држи си се до ставот и веднаш реплицирај ми. Многу ме интересира што безобразлук и што етикета ќе излезе овој пат од твојата тастатура.
Ајде, ајде мрдни... знам дека те чешаат прстите...! Па зарем ќе дозволиш некој друг на тебе да ти удри капаче! :))))

SoLun's picture

Od pocetok ti gi citam komentarite i ne mozam da ti se iznacudam. Mislam edna kulturna rabota ne kaza...i stalno za se ti se KRIVI KOMUNJARITE. Spominjas irelevantni stvari kako napad na Irak i gluposti. Epa vaka...
1) "I sea dodeka razni majmunoliki delikventi so znacki Entese tepaat nevini deca poradi jointi" izvini...ke kazam u Vaseto vreme...LAVOVITE...site bea kulturni i fini luge...i oni se taka fino rascistuvaa...znaes so ke ti kazam na toa...IDI SETAJ
2) "Nasite" barem pocnaa od negde, a tvoite bea del od site gluposti sto se pravea niz Makedonijava
3) I do koga KOMUNJARITE ke vi bidat krivi...imavte 4 godini na vlast...ako pravele nesto loso sto bre majku mu ne gi uapsivte...nego druga e rabotata...JAKI STE NA ZBOROVI, ama dete na DELA STE NULA
4) Kolku cudno...sekogas postoi razlika vo govorot na "tvoite" od komunjarite...trgni od tebe...se prostacka do prostacka misla...slededuva...deka ti i tvoite ste PROSTACI
5) I daj ne zamaraj so smesni stvari...redno bese da se napravi vakva akcija za sreduvanje na stvarite. Ne velam deka ke ostane do kraj ili deka ke bide uspesna...no redno e da se proba neso da se svede vo red. Uostalom...od koga poentata na VASITE ISKACANJA stanaa pijancenjeto (od toa poprostacko zdravje)...ja mislev deka poentata na iskacanjeto e super da si pomines i dobro da se zurkas.(mozda gresam!?)

Epa so drugo da kazam...ostajte...vremeto ke pokaze, za toa vreme...ne preteruvajte so alkohol. Konecno...na kraj...mozam da kazam deka mozam mirno da spijam...ne gi slusam vise sirenite od policiskite koli sto gi pridruzuvaa "vasite" sekojdnevno nakaj Vodno ili nakaj vlada...i ne gi slusam pijanite kopiljaci koi mi peat pred zgrada u niedno vreme sabajle. Pozdrav

SOlun

Psychonaut's picture

jas sum politicki neutralen. ti sam si pokaza kakov si. + si mnogu glup i ne si nikakov predizvik za polemiziranje. pozdrav do ostanatite!

SoLun's picture

Hhahhaha...mi se svidga vicov sto go kaza...deka si politicki neutralen. A od koga toa "neutralnite" napagaat samo edna strana? A za predizvik za polimiziranje...definitivno ne sum...zasto sum na kade kade povisoko nivo od tebe...

Psychonaut's picture

Koj vic?? Probaj da se izrazuvas izvorno, a ne da koristis template finti.

Neutralnite napagjaat kako im sece pametot ili koj im saka k*rot.

Bidi taka nekoe vreme, samo ke ti se kaze kaj si so nivoto ; ))

viktoria's picture

Oд Психонаут да се очекува некаква конструктивна анализа, полемика или нејобична дискусија треба да бидеш или оптимист или непоправлив наивко. Најголемиот негов адут кој тој несебично го дели овдека со нас, пакетот пцости и колажот на навреди е нешто на кое може да биде тешко да му се парира или да се навикне некој така нормален и здрав, но ко што сме навикнале на се и сешто , и психонаут кад тад еден ден ќе биде смачкан ко комарец на зид во пеколна летна ноќ. Во врска овде со муабетов едно некако не е јасно ; Дали овие на кои толку им пречи новава рација во градот некогаш се обиделе да размислат за некои работи онака и од другата страна :? сендвич немало да се купи ?! боже, која дива невоспитана нација сме.. Тоа што низ целиов нормален свет со исклучок на шкрљб земји се спроведуваат така некои нови мерки, понекогаш драстични како би се бореле против будали што возат пијани, продавање алкохол & цигари на малолетни, безредие и сл. и во тој целиот свет и на тие што баш и не им е право не плукаат по истото туку пристапуваат кон тоа као кон нешто што можеби и е добро. Оние што на ова ќе кажат “мене ми е гајле јас не сум од тие западните земји“ и не ни сака да мрдне со газот (а знаеме у што ****сме зацапале) , тогаш подобро да продолжиме да тежнееме накај шкрљбр земјите , ионака нивото на културата и криминалот ни се скоро у стилу Камоџа, кај што деца од 10г најнормално се шетаат ноќе и се проституираат, можат кај што сакаат да купат алкохол, дрога и цигари и така.... Само што тврдам дека ниеден Камбоџанец нема да биде толку плиток и мизерен па да изјави “ние такви сме си нема сега да се мењаме де“ зошто нашата совест би требало да вика “дај да направиме било што “ па ако ова тргне едно 100малолетни од улица (кафич) успех е.... Така и во Бронкс и Бруклин пред 5год. кога заведоа чистка (curfew) за дечурлана да истераат од улици , затварање на билијард сали и тд, трц-мрц, на многумина тогаш не им беше право па сеа еве резултати, само 2% малолетни се жртви на уличен криминал. А безбедноста е највероватно идентична Бруклин = Скопје па сеа рачунајте.... Јас гласам за дебели парични казни за оние кои продаваат алкохол и цигари на малолетниве. Уште нешто, тек што би рекле вие, на тоа што во повеќето земји е воведен нов закон за овие што се фатени пијани да возат, на прим тој што е фатен со алкохол во крвта зад волан или не дај боже да повредил или убил некого не само што тој самиот одговара туку одговара и кафичот , клубот или дискотеката што му служела алкохол тј каде што пиел ?! со други зборови, на сите шанкери им е строго забрането да служат алкохол на пијаниве иначе и они се одговорни , итд итд...
а, поради тоа што свативме дека психонаут се дрогира, ебе, дува, неутрален е, не е комуњара, му се ебе за државава која патем ја мрази , јас воопшто не гледам било каква логика понатаму да се впушта во дискусија со било какви коментари ..(:?) хммм
“Bidete vnimatelni, vcera entese me tresea na sred bel den sred Biser u aerodrom!“ - како само не те треснаа едно 4-5 паати од земја така да ти дојде памет ? ?

strelcho's picture

Нешто не ми е јасно,како може текстот на Викторија да биде пред мојот,а испратен

е како одговор на мојот? нема логика во тоа што она го откуцала,вака читано. Него

ај тоа...друго ми беше зборот. Дотичната Викторија или преозбилно ги сваќа

работите(најверојатно),или нема смисол за хумор,(уште поверојатно),или А) работи

во МВР Б) работи во НТШ Ц) е тастер на некои од горенаведените :) Па

добро,Викторија,си го прочитала ти твојот текст колку не држи,пред да го

постираш? цитирам: “...нови мерки, понекогаш драстични како би се бореле против

будали што возат пијани, продавање алкохол & цигари на малолетни, безредие и

сл.“ Добро,ај ти кажи ми сега,дали со оваа акција ке има помалце будали што

возат пијани? не мислиш дека ке биде обратно? пример.....пример,тип (еве,нека

биде полнолетен,со кола)оди во кафич...пие...доага 22:30,улетуваат 6 комада од

момците во плаво,и го бркаат....он во таква состојба седнува во кола...и? Значи,со

“драстичнава“ твоја мерка,ке има помалку такви будали,а? не мислам така.

Повеќје ќе да е до тоа да биде обратно...Второ,цитирам “сендвич немало да се

купи ?! боже, која дива невоспитана нација сме.. “ Како прво,тоа што го пишав за

сендвичите,беше повеќе кажано во иронија...а и да не било.. во што е “дивото“ и

“невоспитаното“ во тоа да на човек смее му се пријаде после 23ч.???? Се точи

алкохол во сендвичари,па да не смеат да работат? Ја знаеш ти

поентата,Викторија,зашто ги затвараат сендвичарите,или па си вегетаријанец па

тебе не ти смета? Епа извини,ама мене ми смета...не ми е таков метаболизмот,па

последното јадење да ми биде во 8 навечер :) Трето,што има тоа врска што

психонаут,како што викаш,“се дрогира, ебе, дува, неутрален е, не е комуњар, му се

ебе за државава која патем ја мрази“....Тебе тоа ти е мерило,да ги расудуваш

луѓето? Ти рекле у школо “не се дружи со некој што се дрогира,тие се лоши

луѓе“,па ти така со испрано мозоче си продолжила понатаму во животот? Тоа е одлука која е лично негова,дали се дрогира или пие или незнам што прави...и секој над 18 години има право (во рамките на законот) да прави што сака без ничија дозвола..И не глеам повод некој си таму шанкер,што си ја врши работата,да биде одговорен за тоа што некој (се разбира полнолетен) се начукал (на сопствена одговорност) и направил некое незаконско дело...А за психонаут.... Па што

ако се дрогира? Кажува попаметни работи,и работи кои се аргументирани,за

разлика од тебе...Што ако ебе? (или некој тука се нашол исфрустриран:), што ако е

неутрален? (Ти,според твојов текст,тоа воопшто не си)....А со крајната реченица во

твојон текст,веќе и ми се згади..цитирам ““Bidete vnimatelni, vcera entese me tresea

na sred bel den sred Biser u aerodrom!“ - како само не те треснаа едно 4-5 паати од

земја така да ти дојде памет ? ?“ Си го слушнала она “никогаш не посакувај на

друг да му се случи,она што не сакаш тебе да ти се случи“??? Колку е бедно да се

напише вакво нешто...И колку исфрустрирано треба да се осеќа некој,за да

напише вакво нешто?? Дури,како што ти би рекла, “Ниеден Камбоџанец нема да

биде толку плиток и мизерен па да изјави“ вакво нешто.Мислам,секоја чест,нека

трескаат цајкани кого сакаат по 4-5 пати од земја,и тоа на јавно место,за да “ни

дојде памет“,па ќе видиме дали ке бидеме на ниво на Камбоџа,или нешто

пониско....Со размислувања (ако воопшто можат така да се наречат) како твоите,дефинитвно ќе бидеме...А споредбата на Скопје со Бронкс и Бруклин,е благо речено дебилна....Да бе,исти сме,само со мали разлики...имаме скроз различен менталитет,и немаме банди вооружени до заби кои онака си се шеткаат по улици, и дилери и зависници од крек кои се спремни на секаков криминал....
Мала разлика нели?? имаме само младина со малце повеќе енергија за трошење,која што сега нема ни каде да ја потроши....А ако негативна енергија се акумулира подолго време,знаеш што се случува? Толку од мене... а btw,несреќнава случка со детево ја искористија за ваква акција....а каде беа сите кога насред бел ден убија дете насред кошаркарско игралиште,насред Тетово ? Епа Викторија,јас ке бидам задоволен кога нашата полиција некогаш со оваа жестина ке реагира на ВАКВИ работи,и виновниците за ТОА ќе ги “треснат едно 4-5 пати (минимум) од земја да им дојде памет“... а нема да се ситам на тоа некој си таму инспектор ке се иживљава врз невини деца низ град.... Поздрав, псухонаут,и припази другпат низ “Бисер“ :)

MIG-29's picture

Psychonat = strelcho, a?

viktoria's picture

чичко Стрелчо , да имаше волку ентузијазам и водечка сила за бранење и проучување на некои од актуелностите во социологијата а не на болните дрдорења на психонаут мислам дека сосема поинаку ќе беше целиов муабет.. Како што Злочко во неверица коментираше дека ете го коментираат без да правилно го прочитаат нековиот текст, јас не се чудам , не друго , знам дека ниту читате ко што треба туку онака збрда-здола и одма се џиткате да шкрабнете нешто.
Немам хумор оф оф, кај виде па ти нешто смешно или весело ? Колку ти сече се гледа по кометарот на “драстичните мерки“ кои се спроведени не кај нас, туку во повеќето западни земји (ако сакаш ќе одам во детали за ова)... Што тоа ќе донесе , тој закон што повеќе од година дена е спроведен, ќе видиме, и како што реков и шанкери и газди на кафичи отвараат или пак се санкционирани на овој или оној начин . Кај нас тоа се уште не спроведено, зошто кај нас и да згазиш човек не одговараш баш нешто , можеш да се криеш и зафркаваш итд (читај црна хроника_)
Јас тоа што го наведов за психонаут тоа е едно резиме на сите негови небулози што тој предходно ги срочи овде. Тој на останатите им аргументираше со “иди ебни нешто“ и тоа тебе не ти пречи но истото јас кога го цитирав , ти пречи ?
тоа за сендвичите видиш, смешно е, зошто за некој од страна , во земјава банди парче прават, дечурлана се пијанчи ваму-таму, све работи до зоре, и малку ред да се воведе еве ти одма некој ќе заплаче што немало геврече кај да се купи во 00.30 часот ...
Тоа јас што сум му кажала на писхонаут како не го треснале од земја , тоа остај ти. Јас и он си имаме love&hate relationship па така си разменуваме желби и честитки..
Викаш далеку сме од Бронкс , да да далеку само да се прошеташ низ бронкс или автокоманда во 00часот, е горе доле ист филинг. Онаму повеќе се шетаат со огнено а ваму со ладно оружје па сеа рачунај ти...
Впрочем, не значи дека треба да чекаме да прерасне една населба во Ск до најкрајниот степен па дури тогаш да се започне нешто.. Ко што тие таму одраснале на улица не прибрани дома со 20г се неписмени врска немаат од животот, такви генерации имаш веќе и кај нас... Зошто не можеш да ме убедиш дека оние што скитаат преку цела година, се пијанчат кај стигнат , се во состојба да крадат (за пари) и нормално со 20г се исто така неписмени како и нивните другарчиња дал од бронкс, камбоџа , ЛА и сл.. дали тоа може да се поправи кај нас не знам, но можеби вреди да се проба.

Psychonaut's picture

>Тоа јас што сум му кажала на писхонаут како не го треснале од земја , тоа остај ти. Јас и он си имаме love&hate relationship па така си разменуваме желби и честитки..

- Jas te sakam, a ti me mrazis, that's the relationship. Oslobodi se od negativnite emocii, ako ne poradi drugo, togas zatoa sto negativno se odrazuvaat vrz kvalitetot na replikite! ; )

viktoria's picture

цакан тој
хехее , да се ослободам од негативната енегија на твој начин ќе треба да посадам цела бавча со некоја тревка , чиј екстрат Body Shop го ставаат у една крема па еве се намачкав , и стварно делуе хехе:):)
видиш одма почнав да се смешкам
;)

искра's picture

Проблемот нема да се реши само со донесување и спроведување закон. Законот е потребен и треба да го има, но тоа не е решението. Вака, личи само на спроведување „полициски час“. И младите со право реагираат, а ти тоа не можеш да го разбереш. Ама и до сега твоите реплики покажуваа дека ти девојко везе немаш со забавниот живот на денешните млади. :)

Но да се вратиме на темата. Каде е проблемот?

Проблемот почнува од основната клетка во општеството, од семејството. Кога родителите би биле поодговорни во улогата родителство, воспитување и грижа за сопствените деца, кога тие би ги воспитале правилно, не би се скитале малолетници во ниедно време, пијанчеле и дрогирале. Децата се распуштени во едно самоволие, копираат едни од други учат само од улицата, но не и од дома. Домашното воспитување фали. (А ти фали и на тебе, кога така му се обраќаш на Psychonaut, се читаш?!?! Форумите се за да се разменуваат мислења, ако не се согласуваш со неговото кажи си го твоето, но културно, нема потреба од користење „стилски“ изразни пишувања и епитети, неговиот личен живот е негов проблем)

Ок, државата ни е таква, беспарица, без перспектива, но тоа се само изговори за родителите, кога веќе створиле семејтво треба сериозно да се однесуваат во улогата на родители и да ги израснат во зрели и одговорни личности своите деца. А не да ја префрлаат одговорноста на други, на системот, со закони да ги плашат. Закони има и ќе има, дали има кој да ги почитува?

Не помага никаков закон или полициски час. Проблемот на малолетничката деликвенција треба да се решава најпрво во доменот на семејството (помеѓу родителите и нивните деца). Прво тоа не беше тема и споредбите ти се без основа на тебе, viktoria (што ник ли е ова ниту име ниту победа, погрешно напишано, тоа стручната литература што така извикано и сесрдно им ја препорача на багра дечките да се описменат и надградат за наводно да го стигнат нивото на драгиот ни Мартин_Челопек, да земеш да си ја користиш лично ти, добро ќе ти дојде).

Да, треба да има ред, да се знае во кои локали се точи алкохол, и на кого, во кои локали на кого (според возраста) му е дозволен/забранет влез, кои денови до кога е работно време и сл. Работни дозволи и лиценци ќе си добијат сите локали какви што ќе си бараат и треба да ги даваат услугите за кои ќе се (пре)регистрираат.

Јас не пијам кога возам заради последиците, а не заради казните. Ми е гајле за казните и парите. Си значам јас!

Се во свое време. Треба да се проживее детството, младоста, не може да му се ускрати, и забрани на младиот човек да биде млад! Младоста значи забава, значи иднина, идеали, соништа. Но, збориме за Македонија. Младите покажуваат непослушност, излив на бес, па разбирливо, поминаа младост со војни, бомбардирање во соседството и една домашна. Сето ова остава белег, плус економско - социјални услови какви се? Перспектива? Убаво кажува Злочко за соништата, звучи романтично, ама без соништа човекот не може. Сонот те води напред. За жал, многумина следејќи го сонот приморано се иселуваат од Македонија.

А другите?

Камо среќа полицијата да ни беше ригорозна, ажурна, брза и ефикасна на вистинските места, во вистинско време, па ХРАБРО да тресне КОГО/КОИ НАВИСТИНА ТРЕБА и не 4 - 5 пати, поише, знаеш ти што зборам, ако не знаеш кога ќе пораснеш ќе дознаеш!

viktoria's picture

ахаха , баш симпатична оваа Искрица . Драга Искра симболу на словенечката телефонија, како само се појавуваш онака ниодкуда, кој ли се крие зад ова никче хехе

Добро го наведе примерот за родителите и семејството кои не си ја вршат својата работа па вината ја префрлуваат на кого ќе стигнат .. Но , како што семејството игра улога и има обврски , така и нашево општество треба да си ги врши своите обврски и должности; Законот си постои , дека не смее да се продава алкохол на деца ама никој не го интересира, зашто боље е парите в џеп, и што ми е гајле што сум продала флаша коњак на некој од 15г. е тука игра полицијата која треба да воведе ред .. во Мелбурн на прим полицијата им правеше клопки на илјадници продавници , бензиски пумпи, со тоа што им пушташе ’дете’ кое иде и купува алкохол или цигари, и овие влегуваат вино лепо казна од 20.000 долари и нека ризикува он уште еднаш.... а и во мелбурн има и дилери, и банди и сл и не значи дека ако има разноразен криминал, треба едниов да се потполно игнорира (во случајов се работи за возрасните кои продаваат алкохол +цигари па нив ги казнуваат_)..

Јас тоа би требало да се подобрам во начинот на изразување КОН психонаут ???? си прочитала ли ти што и како он пишува ? видиш кај мене тоа не проаѓа , јас се користам со таков стил за такви луѓе , клин се клином избија
Офф ников не ми чини, и е неправилно напишан ?? ахахаха јас се извинувам ама си поштувам фонопис по кирилица и глаголица ! и нема да бидам вицторија , чисто ради што нивно 'C' може да има звук и на наше “с“ и на “к“ , додека кај нас звукот “к“ е к и по наша глаголица би било викторија , хахаа така да во иднина ако сакаш нешто така мангупски да приговориш прво спреми се .

А за младиве, дека требало да се остават на раат да бидат млади , некако не ми е јасно што тоа јас кажав со што јас сум за ускратување на некакви задоволства ? глупости... младиве треба да се тргнат од тој зачаран помодарски снобовски мизерен круг во кој се приморани да живеат , дека младоста не значи , банчење во задушливи простории, локање и такмичење кој повеќе ке испие, надува и сл. И не е изговор тоа дека ете војни имало па сеа као што друго ни преостанува..... Па што требало тогаш да вправат оние после II св.војна ? не требало значи бел ден да видат , ради тагата и растроеноста што би ја удавиле во алкохолот.. (??)

искра's picture

Не беше мангупски забелешката, добронамерно :)

А зошто вицторија, од victory? Правилото гласи: помеѓу „и“ и „а“ се пишува „ј“. Следува викторија, викторијански, што значи побада, победнички.

Точно напишано треба да е viktoriJa. (на тоа мислев)

За темава да не се преповторуваме. Се изнакажавме.

btw, денес е празник, па „Среќен 8-ми Март на сите Жени“ ... и женски :)

SoLun's picture

Hmm...ne mozam da se iznacudam kako problemot go svede na resavanje vo semejstvoto. Vikas deka semejstvoto e krivo za se...i deka tuka treba da se bara odgovorot na problemite na mladite. Epa vaka...da razjasnime...sigurno ne moze da se odi od kuka do kuka i da se prai muabet so roditelite da se svestat. Veruvam i znam...deka ovaa akcija na policijata imase i efekt na sekoe semejstvo. Posle akcijata SITE roditeli se zamislija za svoite i za postapkite na svoite deca. A VERUVAM deka ako cekavme sekoe semejstvo poedinecno doma na kuken sovet da si rasprava za posledici od iskacanje DO NIGDE NEMASE DA STIGNEME. Dzabe ti se doma muabeti...ako nadvor se ti raboti po cela vecer. Da go potkrepam moeto kazuvanje so primer.

Sestra mi koja e 16 godini, imase izlez do 1 saat SAMO RADI SO I DRUGARKITE I IMALE TOLKU IZLEZ...i zatoa so SITE togas iskacale. Epa sea koa SITE imaat izlez do 12...NE SE BITNI NI DRUGARKITE ni NIVNITE SEMEJSTVA...ni muabetite na TATKOVCITE. Policijata gi postedi nasite roditeli od jadenje gomna za vreme na iskacanje.

Druga rabota...nemoj da mi kazes deka ti stalno si postuvala rokovi na iskacanje od tvoite. Nitu ednas u zivotot ne si dosla pokasno od ona sto oni go kazale? Zaso si zakasnila? Zaso ti bilo interesno i zatoa SO DRUGARKITE ostanale...

Od celata akcija sleduva...deka ne znaci deka od utre site ke prekinat da pijat kako so Vie go interpretirate toa. Za se treba vreme. Eve i samata kazi...dali znaes za nekoja tepacka ili incident sto se slucil vikendov?? Ete bash me interesira da mi posocis takov nastan vikendov.

"не може да му се ускрати, и забрани на младиот човек да биде млад! Младоста значи забава, значи иднина, идеали, соништа. " te citiram...mladosta znaci zabava...ama zabavata ne znaci pijancenje sekoja vecer i cepanje niz gradov...Takov tip(pijani decki i devojki koi se utepuvaat od povrakanje na 15,16 godini) treba da BIDAT IDNINATA (kako ti sto ja imenuvas) na MAKEDONIJA?

Sledniot pat ubavo procitaj si sto si napisala...zasto polna si so kotradiktornosti koi bukvalno ne ti drzat. I od tuka sleduva "дека ти девојко везе немаш со забавниот живот на денешните млади. :) "a ne drugite. I pak kontradiktornost...jades kao devojkata pogore mu jadela na Doticniot...i kako nemala domasna kultura. Pa i ti go napravi istoto so ovoj komentar za nea. Postedi ne drug pat od tvoi komentari...imam use mnogu stvari da ti kazam za tvojot komentar u stil "Форумите се за да се разменуваат мислења, ако не се согласуваш со неговото кажи си го твоето" Ocigledno ti ne go kaza tvoeto nego napagas drugo mislenje. Zatoa postedi ne od tvoite filozofii i mudrosti...i zakuti...za PROMENA!

Psychonaut's picture

- Ovdeka, veruvam, site sme za toa da se vovede restrikcija na toccenje alkohol - jas sum prv za toa.

- Veruvam deka nikoj nema poseben problem i so toa sto gi zatvaraat kafanite porano, (nekoi od niv jas bi gi zatvoril zasekogas : ))). E sea, malku e preterano vo petok&sabota da se zatvaraat vo dvanaeset. Sto se odnesuva do zurki i klubovi, tuka nesmeat da chepkaat onamu kajsto ne mu preci na naselenieto. Zurkite se kulturni, pa ako sakas i duhovo vozdignuvacki nastani i vistinski gi sozaluvam onie sto od edni ili drugi pricini ne go uvidele toa.

- Jas licno imam problem so ovci i isfrustrirani kreteni sto poddrzuvaat ogranicuvanje na covekovi prava. Pienjeto alkohol nikoj nikade neuspeal da go resi niz celata covekova istorija. Vo zemji kako holandija, ceska, severna germanija i drugi, alkoholizmot poleka se resava na nacin sto za zal ne e svatliv za premnogu zaribani i ignorantni tikvi na ova podnebje...

- Tepacki ima sekoj den i po skoli i po site drugi mesta, nemoj da se bavis so plasiranje nevistini, samo otvori vesnici!!

- Prestani da zboruvas deka nekoj treba da bide necija idnina!! Toa e stara ofucana nebuloza i nema vrska so nikogo i nema nikakva primena osven koga idioti sakaat da ubedat pogolemi idioti vo nekoja rabota. Tvojata idnina koja e? A mojata? A segasnosta kakva ti e? A siguren li si deka ako ja teras segasnosta kako sto mislis deka treba, deka idninata ke ti bide kakva sto posakuvas? A sto ako se zaebes vo procenkite? Ke ti bide krivo sto si go utnal zivotot? Opasno e i rizicno, momce mlado, da ti ostane umot zaglaven natamu-navamu vo idninata i minatoto. Pocni so vreme da ucis da zivees vo segasnosta, oti koga ke ti dojdat godinite, nema da ti bidat od golema pomos sedativite od zegin. Samo ke ti pomognat do go otspies i ostatokot od zivotot.

Freak's picture

Не планирав, но неможев да си седам на страна (што најверојатно и требаше бидејќи увидов дека некои(ј) не го брани со аргументи своето мислење туку вреѓа, пцуе итн.), но како и да е ...
<b>Се во свое време. Треба да се проживее детството, младоста, не може да му се ускрати, и забрани на младиот човек да биде млад! Младоста значи забава, значи иднина, идеали, соништа. Но, збориме за Македонија. Младите покажуваат непослушност, излив на бес, па разбирливо, поминаа младост со војни, бомбардирање во соседството и една домашна. Сето ова остава белег, плус економско - социјални услови какви се? Перспектива? Убаво кажува Злочко за соништата, звучи романтично, ама без соништа човекот не може. Сонот те води напред. За жал, многумина следејќи го сонот приморано се иселуваат од Македонија.
</b>

Да искра, во право си, неможеш на младиот човек да му забраниш да биде млад. НО, дали младиот човек треба да се (и се) крие позади поминатата младост во војни, позади скриениот бес (?!), плус лошите економско - социјални услови и да го прави ова што се прави во нашава мила државичка (и никаде на друго место каде свеста на единката е на повисоко ниво И не е по негов избор да биде свесен за X нешта туку едноставно е приморан од социјалното опкружување, кое му (им) е наметнато од властите) ... драга искра би сакал да ми одговориш на неколку кратки прашања.
1. Колку човек (независно дали е под или над 18/21 години) е (работо)способен за наредниот ден (ден како ден од разденување до вечерта) од неговиот живот поле „прекрасната“ луда, пијана, издрогирана или наједноставно непрепспана ноќ?
2. Дали треба младиот човек да се „самоуништува“ поради тоа што државата ни е fucking заебана или треба (барем малку) да придонесе во ставањето точка на некои лоши нешта кои се (социолошки) дефинирани како „лоши“?
3. Дали ова што го прави полицијата и ете како што кажувате има само контра ефект (што морам да признам е точно бидејќи таква ни е MKD психологијата, ако не је по мое нема ни по твое), нели би имало исто „контраефект“ ако родителите ти твои ти кажат да се „вратиш од град“ најкасно во 23:00 ???
4. И дали младиот човек во неговата луда младост треба да гради подобро општество за генерациите после него или треба да биде себичен и да си го гледа својот живот и да го боли к*р за на пример неговото поколение (или пак младиот човек не размислува да има поколение, што и не е баш арно)?

И немојте со пцовки бре, дај боже да грешам, тогаш е еден (или плус уште некој) кој греши наспроти поголемиот дел од „нацијава“.

Поздрав

miopa's picture

>1. Колку човек (независно дали е под или над 18/21 години) е (работо)способен за наредниот ден (ден како ден од разденување до вечерта) од неговиот живот поле „прекрасната“ луда, пијана, издрогирана или наједноставно непрепспана ноќ?

Колку ќе биде способен многу зависи од дрогата, многу лесно може и да е поспособен отколку вообиичаено. Освен тоа, прашаењто воопшто не е битно, човекот не е роб кој треба наредниот ден да биде по секоја цена способен да работи.
Понатаму, точно е дека психоактивните супстанции можат да го уништат човек, но можат и да бидат многу полезни. Не е проблемот во супстанциите туку во луѓето (поточно во идиотски организираното општество). На крај, детето беше убиено со нож, а не со алкохол. Треба ли на малолетниците да им се забрани да купуваат и користат ножеви?

Според твојот коментар испаѓа дека ако младите се прибираат порано и не користат психоактивни супстанции од нив ќе испаднат пофини луѓе. Ова ептен нема врска, најочигледен пример е генерацијата која сега ја има моќта и која има растено во такви пуритански услови, гомната во кои они не ставија можеш да ги помирисаш насекаде околу тебе.

Од друга страна, луѓето кои обично не се прибираат додека не се раздени и активно употребуваат најразлични дозволени и недозволени супстанции успеваат да направат прилично популарен и несекојдневен Интернет сајт, и тоа без финансиска помош од разни фондации, невладини организации и други шпиунски филијали на империјата.

Freak's picture

Добро вака, лично ми се гади од тоа колку „се полезни дрогите“, не је ни битно, ако некој сака да се уништи, нека повели. Е сеа зборот не ми беше тоа туку, ако сакаме подобра иднина (зборот ми је за цело општество и за оние после нас) е тогаш ФАКТ е дека ќе мора да бидеме ... хм ... како што ти се изрази робови ... и да „работиме“ на случајот, да ја свиткаме кичмата, да ја пресортираме листата на приоритети итн. Едноставно да „работиме“ на подобрите ние, а не поради тоа што некој го бара тоа од нас.
Сите сакаме „на запад“ да зимаме 6-7 цифрени плати (без инфлација нели), сакаме „мирно“ општество, сакаме Европа без граници е па не сака Европа без граници вакви какви што сме, не сака слични на нив (робови) ... мислам ај вака miopa и ти одговори ми на едно прашање:
Доколку имаш плата од на пример 15000 евра месечно, дали би користел дроги или би си „шетнал“ на кафе на пример до Рим?
Земи во предвид дека за да ги заработиш тие пари работодавецот нема да те трпи поспан на работа, ниту замелушен туку 95% спремен да ги извршиш своите работни должности. Е сега да, го нема тоа во нашата држава ... е па да поработиме на случајот, нели.
Вицот го знаес верувам, а за оние кои не го знаат: Господе дај ми седмица на лото (молитвата ја повторил уште 50 пути) му се здосадило од молитвата и едноставно му рекол: УПЛАТИ бре УПЛАТИ.

- ПРИОРИТЕТИ -

<b>Од друга страна, луѓето кои обично не се прибираат додека не се раздени и активно употребуваат најразлични дозволени и недозволени супстанции успеваат да направат прилично популарен и несекојдневен Интернет сајт</b>
Колку од „тие“ луѓе воопшто знаат да ја пронајдат буквата „F“ на компјутерска тастатура за помалку од 1 секунда ... а оние што можат (а очигледно дека багра дечките и девојките можат) го потврдуваат правилото ...
И да, постот не ми беше наменет за убиеното дете туку за општата ситуација во нашава си државичка на тема „и тебе сам сит кафано“.

Psychonaut's picture

USPEH KAKO REZULTAT NA TRUDOT E SON NA SEKOJ SELJAK
Wollis Stevens

Ocigledno ne ja razbiras i nemozes da ja razberes filozofijata na lugeto sto namerno menuvaat sostojba na svest. Zatoa ne blebetaj stogode. Kolku "plata" zema Mick Jagger, Anthony Hopkins, Robbie Williams i da ne gi redam sea... Siroti se ubile od idenje u Rim, im dokurcilo pa se frlile na drogiranje.

Ponatamu, zarem navistina mislis deka ako sea zapneme site, odma (ili za 10 godini, nebitno) ke pocnat ruzi da cvetaat. Ne li kontas deka se e pod apsolutna kontrola na silnite, a tie ednostavno NE sakaat toa da se sluci na ovaa teritorija.

Zalosno e sto ti se gadi od nesto sto ne go znaes i ne go razbiras, no samiot si vinoven za toa. Vo vrska so toa - zatni usta, otvori oci, otvori go umot i educiraj se! JUST SAY KNOW!!

Freak's picture

Како што некој веќе спомена, ги „превземаме“ само негативните нешта од западот. Бидејкќи ова ми е последен пост на оваа тема вака, те глеам нешо креваш прашина колку си ти паметен, тоа и не е толку лошо, лошо е што се преценуваш.

„USPEH KAKO REZULTAT NA TRUDOT E SON NA SEKOJ SELJAK
Wollis Stevens“

За сопствениот неуспех секогаш може да се најде изговор.

Силните не се силни од секогаш (земи ја USA за пример), работеле дечките на случајот.

И навистина не ја разбирам „потребата“ на луѓето од дрогите, за да им биде позабавен животот (ако е така, значи не се способни да се забавуваат без нив, што е многу тажен одговор), за да избегаат од проблемите (слаби личности) или нешто сосема друго, незнам, и не ми је јасно, ако немој може да ми ја објасни убавината од дрогите би бил среќен да ми објасни (несакам да ми каже: „пробај и ќе видиш“).

Устата кога ќе ја затворам самиот ќе решам, ти најде за слобода да збориш.

Очите ми се широко отворени (и без употреба на дроги)

Бидејќи гледам дека се прокламираш како „наркомаче“ („наркоманите“ се мртви), ти би требало барем еднаш да го отвориш умот без употреба на дроги (или барем да се присетиш како били убаво и без нив) за да го отвориш умот.

Е тоа со едукацијата е проблем, со осмо сум бре батка, ќе да е затоа што неможам да го сватам тоа со дрогите.

Ај поздрав до тебе, а богами и на оваа тема, едноставно претеравме со темава, :) повеќе не је конструктивна :)))))))

ај поздрав

strelcho's picture

прво,да оговорам нешто од прееска...Стрелчо не е Психонаут...второ,мала реплика за Фрик,кој што вика “Очите ми се широко отворени (и без употреба на дроги)..би требало барем еднаш да го отвориш умот без употреба на дроги (или барем да се присетиш како били убаво и без нив) за да го отвориш умот.“... не си пробал,затоа така збориш:))
а твојов ум не ми изглеа нешто на отворен...
Сум го “отварал“ умот и без употреба на дроги,и можам да ти кажам дека е каде-каде помалку отворен....само што ти немаш пробано и друга опција,па затоа така зборуваш....а си даваш за право да не “едуцираш“ сите други тука....
А,да,втор цитат од Фрик...“Доколку имаш плата од на пример 15000 евра месечно, дали би користел дроги или би си „шетнал“ на кафе на пример до Рим?“ ... Фрик,тие што имаат плата од 15 000 евра месечно,си поштуваат кока бе братче,а не шетаат по Рим :)))) Освен ако ти гледаш многу емисии со туристичко-комерцијален карактер,па си малце у збунка....али ај:)

ZisDead's picture

Komentarive na bagra od pro-drugs 'aktivistite' vekje stanuvaat stvarno nepodnoslivi so svojata ubedenost vo seznaenjeto. Mozete nekoj sto ne probal droga ili sto duval dva-tri pati da mu solite pamet kolku e po fino koga si high i deka togas gospod za muda go drzis.
Bidejki dolg period redovno imam duvano, krkano...., ke vi kazam deka moeto iskustvo e sosema porazlicno. Odnosno, vistina e deka e stvarno super dodeka si high, no brat, pogledni ja pogolemata slika. Nemoj da gledas od zabja perspektiva. Za mene periodot na droga bese period na sozrevanje i nosto povekje. Mora da priznaam ubav period. No, ako sakas da napravis nesto vo zivotot, da se stavis 100% vo funkcija na svoite sonista mora da se nadrasne taa detska potreba za menuvanje na svesta. Tragedija e sto golem del od lugjeto nikogas ne sozrevaat vo vistinska smisla. Od toj aspekt mislam deka e ok eden period od zivotot da se eksperimentira so razni sostojbi na svesta, no seto so cel da se pronikne vo nekoi povazni zivotni vistini. A da se drogiras cel zivot i kur da te boli za sve e premnogu nihilisticki i zivotinski.
So izvinuvanje sto se odaleciv od temata...

peace

Pages