You are here

Митот за златното јаболко

Жени и мажи, а... Tемава е веќе толку пати обработувана, ама митов ми е омилен. Чудно како уште толку одамна жената го вртела светот и секогаш било така и ќе биде така, а ние пак нешто као се бориме за некоја рамноправност а уствари најубаво ни е вака... тоа што ние го добиваме со насмевка мажите со плачење неможат... :)

Можеби мажите имаат помалку слабости од нас, можеби се попаметни и поголеми логичари, подобри математичари, физичари... но имаат една слабост и ние неа ја знаеме и ја користиме во наша полза - ДУНДАТА.

Е со помош на неа можеме да добиеме сè, ако само малку умешно и лукаво ја користиме. Не да се дадеме, туку само малку да фрцнеме пред неговите очи и добиваме сеè, а не сме дале ништо за возврат. Не дека секоја успева кај секој маж, но секој маж кога тогаш ја среќава вистинската пред која паѓа на колена, по непишано правило кога-тогаш се покорува и наш е...

Паметна жена не трча пред мажот докажувајќи му колку е попаметна, таа го остава него напред, бодрејќи го неговото его и од позадина го усмерува во правецот кој таа го сака. Таа игра улога на понежен пол, мала и незаштитена жртва која се крие зад неговиот грб и бара заштита од него, а тој гордо ја зима во своја закрила. Така се двајцата среќни и задоволни, тој што е напред, а таа што се чекори по нејзината шема...

Чив свет е тогаш ова а?
ЖЕНСКИ браќа, можда вие ги водите битките, но поводот, а и причината е ЖЕНАТА :)

На свадбата на Пелеј и богињата Теида, богињата Ерида го фрлила златното јаболко со натпис „најубава“ пред Зевс, за да одреди која од трите богињи Хера, Атена и Афродита е најубава и која ќе го добие јаболкото. Несакајќи да направи раздор зошто Хера е негова жена, Атена ќерка, а Афродита поќерка, Зевс таа улога му ја препушта на Парис (изгубениот син на тројанскиот крал Пријам).

Парис треба да одреди која од нив е најубава. Тој живее на планината Ида и незнае дека е кралски син. Неговата мајка тајно го потплатила убиецот да не го убие и него. Го задоила мечка и така тој израснал во прекрасно момче.

Богот Хермес во придружба со богињите Хера, Атена и Афродита доаѓа на планината Ида со златното јаболко и му вели: „Парисе, бидејќи си ти така убав и мудар, кога е во прашање срцето, Зевс нареди да пресудиш која од нив трите е најубава“.

Парис во почетокот се противел, тврдејќи дека сите три се најубави и сакал да им го подели јаболкото. Но по наредба на Зевс морал да избере само една и затоа наредил ситре три да се соблечат за да ги погледне убаво. Меѓу Атена и Афродита настанал спор. Атена барала Афродита да го извади својот појас кој имал моќ да влијае секој да се заљуби во жената што го носи, а Афродита барала Атена да го извади шлемот што ја прави многу убава. Додека овие две се расправале Хера му вели на Парис да ја погледа нејзе убаво и да и го даде јаболкото, а за возврат таа ќе го направи господар на Азија и најбогат човек на светот. Парис вели: „Несакам да ме подкупуваш убава госпоѓо, видов сè што сакав да видам“.

Атена му нуди да го направи победник во сите битки, најубав и најпаметен човек во светот ако и го даде нејзе јаболкото. Но Парис не подпаднал ни на ова.

Штом Афродита застанала пред него, тој веднаш поцрвенува од нејзината убавина а таа започнала милно да му зборува: „Погледни ме убаво, немој ништо да пропуштиш, штом те видов си реков еве иде најубавиот човек во Фригија. Што бара овој човек овде во пустина меѓу овци и крави, нему местото му е во град да живее градски живот. Зошто не се ожениш со Елена од Спарта која е убава како мене, темпераментна и страсна жена? Верувам дека кога таа би те видела веднаш би ја напуштила фамилијата и мажот и би тргнала за тебе. Елена е прекрасна жена го сака ловот, борењето а уште како мала предизвикувала војни, има долги руси коси и прекрасно лице, излезена е од лебедово јајце. Кога порасна сите грчки принцови ја бараа за жена. Сега е жена на Менелај братот на Агамемнон, но таа многу не го сака и можеш да ја добиеш со моја помош“.

Кога Афродита видела дека Парис е загреан за нејзината приказна, таа му нуди помош од нејзиниот син Ерот да направи Елена смртно да се заљуби во Парис и да го напушти мажот.

Воодушевениот Парис златното јаболко и го дава на Афродита. Со тоа добива два смртни непријатели, Хера и Атена, кои ветуваат дека ќе ја уништат Троја (бидејќи знаат дека Праис е тројански принц и ќе се врати меѓу своите).

На еден натпревар Парис се враќа во Троја, Хекуба признава дека тој е нивниот погубен син. Афродита го исполнува ветувањето и му ја подарува Елена... Но тоа е причина за десетгодишната Тројанска војна.

Категорија: 
Теми: 

Comments

viktoria's picture

woooow i'm impressed !

штета што ова е само пост од соњичка, кога би бил филм би било нешто ептен јако....

има све што младите сакаат, тј све што мене ме интресира, и соблекување, и заплет, грчки митологии, дунди, трилер тј акција , згодни типци као парис, мммм ......

гоце's picture

Се што сакаат младите никако не е еднакво на тоа што тебе те интересира ;)

filozof's picture

Ама важно е дека сака соблекување и дунди :)))

rosa's picture

viktorija zvuchi kako stara moma :)

milkie's picture

Хмм...
Слабоста кај жените од друга страна е нивната суета. Приказнава тоа и го посочува ама кој да го увиди ;)
Се што човек треба да направи е да покаже мала незаинтересираност и .... наша е :)

zzmejce's picture

Па во секој случај малата незаинтересираност влијае кај жените.

Но, колку малку е малку, а колку многу е многу :-)

дамјан's picture

Аха како да не.
Ќе видите кога сите машки ќе станат педери.

Сељачиште's picture

Иии, Дамјанчо... аман бе?

;-)

METhAMORPH's picture

Некој тука има потреба да си докажува нешто или така ми се чини? :о))

ZisDead's picture

im se cudam na lugjeto sto se obiduvaat da igraat takvi igri. Mashkite gi ucat ovie trikovi so iskustvo, i najcesto odgovorot e ednostaven. kako sto rece milkie :
Се што човек треба да направи е да покаже мала незаинтересираност и .... наша е :).

sage's picture

Секогаш ме бунела тезата дека со светот манипулира група хомосексуалци, но изгледа мажите како , цитирам" попаметни и поголеми логичари, подобри математичари, физичари..." поучени од историјата се решиле на таков начин да се спарав со напастот жена... тек сега сваштам шо е фркава.... :)

Новица's picture

„Но тоа е причина за десетгодишната Тројанска војна.“

Но, ова не е точно. Впрочем Елена е повод за војната. Причините се истите оние кои важат и за Ирак. :)

mspop's picture

Troja imala nafta? :-)

mandrak's picture

i biolosko oruzje :)

cacimon's picture

Ustvari vaka ide toa: Prvo ja molish ja kumish ja pusteesh ali po default taa ne te ferma bre brate (za zena se zbori), posle nekoe vreme(relativna rabota =vreme), se otkazuvash ili svakash deka i nemora tolku da ja forsirash rabotava i......? I posle koga ona ke uvidi deka veke go nema tipov sto ja moli em kumi i celo vreme i ja diga cenata, prvo ke se prai deka ne i e biten so shto zaborava deka veke pocnala da misli na nego . Pa posle ke uvidi deka stvarno veke go nema i ke pocne da se zali kako nea nikoj ne ja ferma, ne ja saka em ljubi i na kraj stanue ochajna rabotava i normalno ke proba da go povrati deckovo u stara forma , no ovoj veke si se sredil na ovoj ili onoj nacin. I prikaznava zavrshue kako Happy End ( Happy=relativna rabota)
ps. za kogo kako :))))))

bluessence's picture

Девојче, ти си брука за женскиот род... Толку.

Goranski's picture

имаше еден виц кој нема многу нешто заедничко со темава ама ајде еве го :

Си биле Адам и Ева и еден ден Ева онака натажена му вика на Адам : Адаме кажи ми ти мене зошто не ме ебеш ?
А Адам и вика : па како да те ебам кога немаш ДУНДА !
И земала Ева да плаче, да плаче и ја видел штркот ја прашал зошто плаче а таа му одговорила : Па Адам не сака да ме ебе немам ДУНДА ! И земал штркот поцнал да ја клука и и направил ДУНДА. Од тогаш штркот има црвен клун .
Иде Ева кај Адам среќна и му вика имам ДУНДА ај сеа да ме ебеш ,а овој и одговорил : имаш ДУНДА ама немаш влакна не сакам да те ебам без влакна. И земала пак Ева да плаче на тоа ја слушнал мајмунот и ја прашал зошто плаче , а таа му рекла : па Адам не сака да ме ебе немам влакна на ДУНДАТА . Мајмунот се сожалил и земал од неговиот газ изкубил и и дал влакна. Од тогаш мајмунот нема влакна на газот.
Отишла Ева пак кај Адам и му вика : еве сега имам ДУНДА, имам влакна ај да ме ебеш!
А овој и рекол : ех ама не ти е влажна како ке те ебам ако не ти е влажна.
Ева отишла покрај една бара и почнала да плаче. На тоа ја слушнала рибата и ја прашала зошто плаче , а таа и рекла дека Адам не ја ебе оти не и е влажна .......... и ОД ТОГАШ НЕ СЕ ЗНАЕ ДАЛИ ДУНДАТА СМРДИ НА РИБА ИЛИ РИБАТА НА ДУНДА!!!

ПА ЗАТОА НЕ СЕ ФАЛЕТЕ МНОГУ СО ТОА ЈАС ИМАМ ДУНДА А ТИ НЕ И СО НЕА МОЖАМ СЕ !!!

А еве уште еден виц :
Две деца се караат:
Машкото : јас имам топка ти немаш нананан!
Девојчето : да ама јас имам кукла а ти немаш !
Машкото : јас имам куре а ти немаш !
Девојчето : да ама јас кога ќе пораснам ќе имам 100 а ти само едно !!!!

viktoria's picture

жити државата во која со закон не им е забрането на некои да кажуваат вицеви..

ми се слоши од смисолот за хумор на горански..
нема везе, можеше и полошо да биде

Goranski's picture

епа уште со закон и тоа да забранат кај ќе ни биде крајот ....
инаку не делуе постот на SoNjiCka малку феминистички како ние сме совршени и што сакаме ви правиме ц ц ц . КАКО НЕ БЕ ВАЖИ !!! А инаку се глеа по самата судбина на Парис дека жената е како ѓаволот, гледа само да ти наштети !!!
Непоздрав :P

П.С. ако не ти се свиѓаа вицовите не мораше да ги читаш али пуста жена РАДОЗНАЛОСТ !!!
П.П.С. факт е дека не можеме без вас АЛИ НИ ВИЕ БЕЗ НАС !!!

Ultra's picture

А стварно смрди на риба????
Па ако е некоја небањата со денови, да не речам недели....можеби :)))
Инаку Д**** е стварно одвратен израз, но како и да е се сложувам со Горански за "цитирам":не можеме без вас АЛИ НИ ВИЕ БЕЗ НАС.
Затоа ај да пробаме повеќе да се сакаме без притоа да се натпреваруваме кој е бољи математичар а која е добива повеќе со Д****, a па тоа дека ако ја игнорираш ќе те сака повеќе не е уопште правило.
Толку :)))

Freek's picture

Eh....
sto mesate sega mirisite na "dundata". Dundata e najdobroto nesto kaj zenata, voedno i edinstvenoto dobro nesto.

Problemot kaj zenite ne e vo dundata - dunadata e ok, problemot im e na drugo mesto - kako sto i sama sonja kaza - VO GLAVATA im e problemot.

No dali e ova napredok na toj plan? Eden zenski primerok sobra dovolno mudrost da priznae (site znaat no nikoja do sega ne priznala) deka navistina imaat seriozen problem so logika, logicko razmisluvanje i rasuduvanje, nosenje vistinski zaklucoci od opredelen broj informacii......

Samo napred zenska populacijo ja imate mojata poddrska !

dimitar27's picture

E ne mi se veruva be???Prikaznava(ustvari ne e i prikazna) nekako i bi ja svaril,posto neli imam slabost kon Grcka Mitologija,ama Sonjicka be dusho,morase li u prvata recenica,odnosno uvodot na tvojata prica da bide oznacen so "DUNDA" i toa so boldirani slova??
Djabe posle prepisuvas prici od Grcka mitologija,djabe mi spominjas i Afrodita(neli ime sto asocira na LEPOTA) a djabe duri i Atina spomnuvas(btw edno od mene omilenite iminja),koga u start stanuvam skeptik za pricata sto pocnuva so:

"Можеби мажите имаат помалку слабости од нас, можеби се попаметни и поголеми логичари, подобри математичари, физичари... но имаат една слабост и ние неа ја знаеме и ја користиме во наша полза - ДУНДАТА."

Toa,sakav samo da zabelezam,devojka si,emancipirana,se nadevam intelektualka(sto i ne mora nesto mnogu da znaci),taka da najdi bar nekoj soodveten izraz namesto toa "D* ***"-ne sakam jas vise ni da go pisuvam,nisko mi e.I nek ne mi pocnat sega postovi od tipot" ti be svilen da ne si pa sto se gadis od Du****." posto NAGLASUVAM,mene mi preci izrazuvanjeto na edna mlada devojka koja pretendira da bide uspesen graganin na ovaa nasa prekrasna drzavicka,a ne mi smeta konkretno poimot sto so toj zbor se objasnuva,ama ima mnogu poubavi zborcinja za Nejzinoto Visocestvo VAGINATA-neli?:))))
Jas nema da gi kazam,posto i previse bi se raspolozil,ostavam toa na vas kako pomladi i poinventivni :)))))))))))
Pozdrav drugovi...da se ne ljubimo...

Сељачиште's picture

>mene mi preci izrazuvanjeto na edna mlada devojka

Брее колку префинет и софистициран тип си бил, значи... Браво!

Freek's picture

Ej, tipov ludnica e ! A znaes - mozebi ne mu se sviga ni tvojot nik :) - mozebi smeta deka za covek koj pretendira da stane uspesen agraren rabotnik vo ovaa drzavicka bi mozel da se vikas "selanec" - ne deka poimot ne go saka tuku...... heheheheh

Pozdrav !

jonycus's picture

за сите оние шо имаат гледано South Park многу убаво тука би се вклопила епизодата со Babe's Boobs!!!!! хихихихихихихихихи!!!!

Ahriman's picture

Се ми се чини дека работава е троа утната,прво, како резултат на големиот број на дунди по светов,никој веќе не е импресиониран од едно обично влакнесто или голо органче,евентуално по некој доживотен затвореник или тинејџер(по жени и автобуси не се трча,секогаш има друг-а).Второ, ако наместо главата, ја употребувате дундата за манипулација на луѓето,единствен ќар од од тоа ќе ви биде да завршите ебани (во секој смисол)

SoNjiCka's picture

Прво. Тоа дунда е ставено таму затоа што колку што можам да приметам посетителиве највеќе се палат на такви теми,да почнев одма со митот кој и ми беше цел да го презенрирам немаше да има колку кликнувања на читај повеќе....
Второ. Дундата е симбол само,паметните жени тоа го знаат и ја користат како мамка не давајќија,а оние пак што така без увертира и провокација ја даваат не добиваат ништо нити пак можат некако да го манипулираат мажот за разлика од они другите.Муабетот не ми беше одма за секс чим спомнав полов орган туку само свесноста на жените за моќта на манипулација со машкиот ум или заведување
Ова беше само кратко појаснување,а секој понатаму нека толкува како сака...

jonycus's picture

добар обид!!!!

fio's picture

а ти од шо се импресионираш. од куриња? :)

dimitar27's picture

E ako be Sonjiicka,sve toa sto kazuvas sega e OK,u redu sto ne si sakala odma da pocnes so mitot,eve aj i te svakam.AMA zasto si morala bash "DUNDA" izrazot da go iskoristis kako "mamka" ja ne svakm.???
Za ova baram jas objasnuvanje,znaci Sonjicka,cisto terminoloski baram pojasnuvanje,ako moze normalno :)))))))))

SoNjiCka's picture

Пичка е више вулгарно,вагина пре официјално и надмено што не одговара на контекстот на причава и мојот начин на произнесување во оваа прилика, Дунда е човече баш онака сладок збор знаеш ко од Александра- Сашка, нагалено,од милост :)
Едноставно у моментот коа сум го типкала текстот тој збор ми дошик на памет и не сум се цензуирала а гледам ни управата не го напрајла тоа...
Да не барш сеа етимолошко потекло на зборов? :)

Julls's picture

Може и фотка ќе ти побараат :)))))) за да го доловиш оригиналното потекло на што конкретно мислиш...qr-лињава, а? :))))

fio's picture

а може и ти твоја да набациш :))))))

mspop's picture

>Дунда е човече баш онака сладок збор знаеш ко од Александра- Сашка, нагалено,од милост :)

:-) :-) :-)

Inaku, ako vekke pravime muabet za mitologija mozze Sonjicka da ni napisse za sozdavanjeto na Afrodita.

ps
I te molam koristi takvi nagaleni zborovi!

искра's picture

... za sozdavanjeto na Afrodita

============================
Убавата Афродита, или Aphrodite, нејзиното име го кажува нејзиното создавање ... aphros на грчки значи пена (на морските бранови, кога Кронос го кастрирал Уранос и ги фрлил откинатите гениталии во морето, од што морето се запенило).

Афродита се појавила од запенетото море и на голема морска школка допловила на брегот на Кипар, а подоцна ја однеле на Олимп каде сите богови биле вџашени од нејзината убавина. Зевс исплашен дека сите богови неа ќе ја сакаат, ја дал на Ивестос (богот на огинот), но нејзината вистинска љубов бил Адонис, кој преставувал убавина. Убавецот Адонис, иако Афродита го предупредила да не го ризикува животот, бил убиен кога бркал дива свиња, пред да стигнат боговите да го спасат. Во жалост таа истура нектар врз крвавата земја, и крвта се претвара во цветови, кои цветаат само рано на пролет.

Афродита никогаш нема деца со Ивестос туку со други богови и смртници. Нејзин омилен љубовник и бил Арис (Ares, богот на војната). Од сите нејзини деца најпознат е Ерос.

Зевс знаејќи дека Ерос ќе прави проблеми одлучил да го убие. Но, Афродита претчувствувала што Зевс планира, и кога бебето се родило (Ерос), таа го сокрила во шумата каде бил хранет од многу животни. Кога доволно пораснал, научил како да користи лак и стрела врз луѓето и животните. (аморови стрели)

Други. Спротивно на Ерос е Антиерос, кој се смета за непријател на Ерос, тој ја мразел љубовта. Aretes (шарм), Ores (часови), Eudemonia (радост), Euklei (слава), Pаthos (страст), Imeros (мирност), Ymenaeos (брак)....

mspop's picture

Ako smetass deka DUNDATA vi e najgolem adut pred mazzite, togass si dobredojdena vo povekketo masski ssovinisticcki klubovi...

dimitar27's picture

" Може и фотка ќе ти побараат :)))))) за да го доловиш оригиналното потекло на што конкретно мислиш...qr-лињава, а? :)))) "

E aj sega be?I posle ne onakvuj???Fakat deka curive se epten emancipisani,eve dokaz,pa i
qr-linja ne vikaat od milo a?E Fala curici,epten Vi fala :)))))))))))))

ABNORMAL's picture

Лошо,лошо...

bluessence ти даде еден коментар за кој јас прилично би се сложил иако незнам дали таа беше испровоцирана од истото што и мене ми пречи.Воопшто не навлегувајќи во тоа дали си мислела на "давање" или "мафтање пред нос" со ДУНДАТА или дали целиов твој став "држи вода"ти успеа со првиот дел од текстот да го поистоветиш женскиот род со ПАРАЗИТ...

"Паметна жена не трча пред мажот докажувајќи му колку е попаметна, таа го остава него напред, бодрејќи го неговото его и од позадина го усмерува во правецот кој таа го сака. Таа игра улога на понежен пол, мала и незаштитена жртва која се крие зад неговиот грб и бара заштита од него, а тој гордо ја зима во своја закрила. Така се двајцата среќни и задоволни, тој што е напред, а таа што се чекори по нејзината шема..."

Ако во тоа да бидеш ПАРАЗИТ има нешто паметно тогаш нешто не е во ред со мене... и би додал дека за вашата положба во денешницава,очигледно сте сами "заслужни" :-)

Necromancer's picture

Еј Соњичка замисли некој да приметеше дека Афродита не му дала дунда (според твојот ефтин симболизам „фрцкање пред неговите очи“) на Парис туку го искористила интелектот. Тоа ќе ти ја однесеше приказната у амбис нели?

aquawoman's picture

Приказнава прилично ме испровоцира и тоа со неколку работи:прво, според мене мажите не се глупави говеда кои се водат само од своите сексуални пориви и кои паѓаат во транс кога ние само малку ќе им “фрцнеме“ со нашите ценети вагини (бидејќи ако е тоа така,а со оглед на фактот што барем денес има “расфрцкани“вагини колку сакаш, значи дека нашиот најголем адут е само тоа и ништо повеќе), второ:кога веќе настапуваме дека нашето најголемо оружје е вагината, тогаш сме за жалење и не сме достојни за таа т.н. еманципација и би можеле да шетаме со фереџиња и да не се школуваме(што ќе ти е мозок, кога имаш други органи) и трето:разочарувачки е тоа што целата приказна имаше некој победнички тон дека “аха, види што ние жените можеме“....Мажите на Багра се во право:КОЛКУ ТИЕ НЕ МОЖАТ БЕЗ НАС, ТОЛКУ И НИЕ БЕЗ НИВ.
И за крај, верувам дека и ние жените би се чувствувале деградирано ако за нас некој каже дека предметот или фокусот на нашите желби и потреби се сведуваат само на големината на пенисот на нашите партнери.

SoNjiCka's picture

Токму тоа и ми беше муабетот,само сите се фативте за дундава ко слеп за стап па митов отиде у амбис...

ABNORMAL нашава положба во општеството е многу задоволителна ако ти е тешко да приметиш и за неа сме самите заслужни и погоди што не поради сексуалната револуција која избувна у задње време.
А ова што го опишав јас воопшто не е жена паразит,али сме правеле муабет и нашите мислења се разудуваат за СЕ ако почнам јас да зборам што си ти и каков представник на машкиот род,ќе отидеме предалеку,затоа задржисе на коментирање на причава не на мене и мојот карактер.
И размислете малце како навистина Е,а не како треба да биде....
Ха во шовинистички клуб,ќе ги уништам не со д***а туку затоа што имам д**** и они тоа го знаат

ABNORMAL's picture

Од глупост во глупост само заради суетата која не сака да види дека текстов е глупав,поглупав здравје, коешто меѓу другото ти го посочија бројни,според мене сосема издражани, коментари од припадници на ДВАТА пола.Ако за тебе е денешнава положба на жената во нашево општество задоволителна тогаш би рекол дека критериумите ти се во најмала рака ЗЕЛЕНИ и треба да се воздржиш од коментари на таа тема.Инаку,ова што го опиша ти, а јас и цитирав еден пасус од твојот текст (препрочитај го и постот на aquawoman која ти го кажува ИСТОТО само парафразирано) е баш ПАРАЗИТ.

Инаку...каде ти во мојот пост виде коментирање на тебе и твојот карактер ??? Суетата твоја може сака да види,ама не беше нападната ти него твојот квазитекст кој отскокнува од твојот досегашен "профил" на Багра.Што се однесува до твоите "закани" те поканувам да напишеш цел текст а не само пост за тоа "што сум јас и каков сум претставник на машкиот род" ако мислиш дека на овде на некој му чуе курац за тоа што мислела SoNjiCka за и како го доживеала ABNORMAL (замисли само како твојов "текст" ги портретира твоите капацитети).И пред да почнеш да отвараш некои прашања како на пример "дунда темава" и да пробуваш да фаќаш на смешни, детски финти може треба да почекаш да станеш Sonja_26 ili Sonja_28 или whatever за да можеш да "го мериш курот за некои прашања".

Bottomline е дека текстов е глупост и ги деградира жените а ти НАЈВЕРОЈАТНО премногу сериозно си ги сфатила пофалбите дека кликерот ти работи малку понапредно од твоите врсници па си почнала да загризуваш залаци кои не можеш да ги проголташ.

П.С.
Оние што лично ме познаваат знаат дека ваквата комуникација од моја страна е знак на почит затоа што трпението НЕ ми е јака страна,меѓутоа со овој пост и завршува ваквиот,прибран, начин на комуникација со тебе затоа што сега сум на мислење дека сум го преценил твоето "напредно кликерче" барем за некоја годинка.

Поздрав.

aquawoman's picture

Денешната положба на жената е се, освен задоволителна....а за тоа не е никој друг крив, туку само ние жените.Зошто??? Па, веројатно заради нашата (од мајка Природа дадена) контрадикторност.Во прво време додека жената беше само синоним за расплод и домаќинка, никулците на денешниот феминизам се вовлекуваа во секоја пора на општеството, барајќи признание за жената и нејзините квалитети.
И што се случува сега?
Во 21 век, треба да поверувам дека нашите довчерашни гласноговорнички се предомислија (“еј, па тешко било да се биде успешна жена и на работа и дома, тешко е да се биде домаќинка, а покрај шпорет да ти стои актовката“).Е, тешко е.Ама сами си го баравме и сега нема враќање....сакавме да знаеме да мењаме гуми на кола и да сме рамо до рамо со мажите.Сеуште не ми е јасно дали стварно се изборивме за еманципација или само сакавме некој да не потапша по глава и да ни каже “Бравоооооооооо, ете сега и ти знаеш да поправиш карбуратор“.
Дали темата за “начинот“ на кој можеби “треба“ ги користиме нашите вагини е обид да направиме пу, пу, не важи, кога видовме дека да си на рамниште на мажот не е баш толку лесно и примамливо?
Муабетот ми е дека работите не се само црни или бели.Не сум за феминизам (бидејќи факт е дека ние НЕ МОЖЕМЕ да мочаме стоечки), ама од друга страна не дозволувам да сум глупача за сите работи кои можам сама да ги направам......и не ми треба заштитник или шовинист......секоја вистинска жена бара рамноправен партнер за заеднички живот и споделување на убавите и лошите работи, а не конкурент со кој што цел живот ќе си мерат “чиј е подолг-неговиот или нејзиниот“.

П.С.Простете за речникот, но беше појако од мене.

SoNjiCka's picture

така де...:)

ABNORMAL's picture

bravos aquawoman,uste ednas ke te spomnam pozitivno..nemam so da dodadam,samo neznam sto znaci ova TAKA DE pod mene...

ZisDead's picture

Amin

Freek's picture

Ponuda za brak.........
P.S: Prosti i ti, no bese pojako od mene :)

ZisDead's picture

>>Во 21 век, треба да поверувам дека нашите довчерашни гласноговорнички се предомислија (“еј, па тешко било да се биде успешна жена и на работа и дома, тешко е да се биде домаќинка, а покрај шпорет да ти стои актовката“).Е, тешко е.Ама сами си го баравме и сега нема враќање....сакавме да знаеме да мењаме гуми на кола и да сме рамо до рамо со мажите.Сеуште не ми е јасно дали стварно се изборивме за еманципација или само сакавме некој да не потапша по глава и да ни каже “Бравоооооооооо, ете сега и ти знаеш да поправиш карбуратор“.
Дали темата за “начинот“ на кој можеби “треба“ ги користиме нашите вагини е обид да направиме пу, пу, не важи, кога видовме дека да си на рамниште на мажот не е баш толку лесно и примамливо?<<

so cel uste potemelno da se sogleda genezata na "kuckinstvoto" i feminizmot eve tri linka sto sekoj sebesi si dolzi da gi poseti:

http://jkalb.freeshell.org/web/antifeminism.php
www.savethemales.ca
www.ladiesagainstfeminism.org

dimitar27's picture

ete be,Aquawoman sve Vi kaza bas kako sto treba da razmislja edna prava skopska cura.
I aquawoman,ja veruvam deka i Sonjicka pa i Julls isto ko tebe razmisljaat,nego ete od pusti meraci ili od nekoi samo za niv razbirlivi pricni,sakaat od vreme na vreme i vakvi prizemni pricici da slozat,cisto radi da ostanaat "jaki zenski" vo ocite na drugite.Ako ne e taka nek me demantiraat doticnite
:))))))

Julls's picture

еј еј...чек малце...треба на мојот „коментар“ да се потпирам дали сум „јака“ или „нејака“ женска...ме изнасмеа бе Димитре...благодарам што наоѓаш повремено време, па во неколку коментари да ме посочуваш :)))))
Патем...не коментирав на темава воопшто, а и немав намера, со оглед нели на Твоето искуство и години, мислев ќе сконташ...ах уатевр :)

Pages